Wsparcie działalności firmy kredytem nie świadczy źle o firmie. Zastrzyk finansowy jest niezbędny do dalszego rozwoju oraz wprowadzenia ambitnych projektów. Obecnie firmy mają do wyboru wiele rodzajów kredytów, dostosowanych do ich potrzeb, planów i środków finansowych.
Kredyt technologiczny dla firm
Najczęściej firmy sięgają po kredyty, żeby przejść na kolejny poziom, rozwinąć produkcje i nowe technologie. Pomóc może w tym kredyt technologiczny zwany również jako kredyt na innowacje technologiczne. Jego głównym założeniem jest finansowe wsparcie rozwoju albo wdrożenia w firmie nowych technologii. Mają one pomóc firmie stać się bardziej konkurencyjną oraz umożliwić produkowanie nowych towarów, oferowanie nowych usług. Kredyt technologiczny częściowo jest pokrywany ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego i częściowo z funduszy unijnych. Przyznawane firmom środki na rozwój są jednym z elementów wyrównywania rozwoju pomiędzy regionami kraju i Wspólnoty.
Kredyt inwestycyjny dla firm
Choć kredyt inwestycyjny bywa czasami kojarzony z kredytem technologicznym, nie są one tym samym. Zadaniem kredytu inwestycyjnego jest wspieranie oraz ułatwianie finansowania inwestycji, które firma chce podejmować. Inwestycje mają ułatwić firmie wejście na nowy poziom technologiczny oraz unowocześnić jej działanie. Starając się o uzyskanie kredytu inwestycyjnego, konieczne jest dokładne określenie celu przeznaczenia otrzymanych pieniędzy. Bank, który będzie udzielał kredytu, musi posiadać szczegółowe informacje w tym zakresie. Zainteresować się nim mogą przede wszystkim firmy, które mają dłuższą historię istnienia na rynku, chociaż banki mają w swoich ofertach także pożyczki na inwestycje dla początkujących działalności. Przed otrzymaniem kredytu na inwestycje konieczne jest spełnienie kilku warunków: posiadanie zdolności kredytowej, przedstawienie bankowi aktualnych zobowiązań kredytowych (jeśli takie istnieją), wkładu własnego w wysokości 10-20%, chyba że bank zaproponuje sfinansowanie całości inwestycji, biznesplan planowanej inwestycji. Z uwagi na różnorodność projekty inwestycyjne może zaistnieć konieczność sprawdzenia prawidłowości biznesplanu pod kątem prawnym. Dla firm istotne jest, że kredyt może zostać udzielony w euro, w dolarach, w całości bądź w kilku transzach.
Kredyt obrotowy dla firm
Wsparcia potrzebuje czasami płynność finansowa firmy. Aby wspomóc ją i zmniejszyć ryzyko jej utraty można skorzystać z kredytu obrotowego. Jest on przeznaczony na wsparcie tzw. bieżącej działalności. Nie przeznacza się go na inwestowanie, jak kredytu inwestycyjnego. Ze środków otrzymanych w ramach kredytu obrotowego można dokonać zakupów produktów potrzebnych do funkcjonowania firmy oraz opłacić faktury. Nie można jednak tym kredytem spłacać istniejących zadłużeń. Nie tylko dlatego, że nie są to bieżące potrzeby, ale przede wszystkim z uwagi na fakt, że niebezpieczne jest spłacanie kredytów innym kredytem. Firma chcąca skorzystać z kredytu obrotowego ma do wyboru dwie opcje: kredyt na rachunku kredytowym oraz na rachunku bieżącym. Pierwsza opcja pozwala na otrzymanie większych środków finansowych, lecz są one przeznaczone na cel wskazany w umowie i nie mogą być wydatkowane na nic innego. Wiąże się to z większymi formalnościami. Druga opcja daje możliwość wykorzystania uzyskanych kwot na prawie wszystkie wydatki będące bieżącymi potrzebami firmy.
Kredyt hipoteczny dla firm
Tak, jak dla osób prywatnych, tak dla firm dostępne są kredyty hipoteczne. Firmy mogą starać się one, aby zakupić nieruchomość, zbudować budynek wykorzystywany na potrzeby firmy (przestrzeń biurową, magazyny), zakup lub budowę hali produkcyjnych lub innych związanych ściśle z branżą, np. pod lokal gastronomiczny. Poza zakupem czy budową kredyt hipoteczny dla firmy może pomóc w remoncie i przebudowie już istniejącej powierzchni firmowej. Jednak, aby otrzymać kredyt, niezbędne jest ustanowienie hipoteki dla kredytującego banku. Do uzyskania kredytu hipotecznego konieczne jest przedstawienie i sprawdzenie przez bank zdolności kredytowej oraz dotychczasowej historii kredytowej. Jednocześnie firma musi wykazać, że działa przynajmniej od roku. Szanse na uzyskanie kredytu są tym większe, im dłużej firma istnieje i może być uznana za stabilne przedsiębiorstwo. Dodatkowo bank może zwracać uwagę na obroty firmy i określić swoje oczekiwania w tym zakresie dla przyznania kredytu.
Kredyt hipoteczny jest zazwyczaj wysoki, dlatego wymaga zabezpieczenia. Poza nieruchomością bank może chcieć także dodatkowej gwarancji. Jednymi z nich mogą być: weksel in blanco, akt notarialny z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji, zastaw rejestrowy na udziałach w firmie otrzymującej kredyt.
Kredyt pomostowy dla firm
Kolejną opcją dofinansowania firmy jest kredyt pomostowy. Ma on powiązania z realizacją projektów unijnych. Zdarza się, że firma może uzyskać środki finansowe po sfinalizowaniu podjętej inwestycji. Może okazać się, że na wykonanie projektu będzie potrzebne więcej czasu, a to z kolei bywa ryzykowne dla firmy. Aby zmniejszyć ryzyko, że firma poniesie straty bądź stanie się niewypłacalna, powstał kredyt pomostowy. Gwarantuje on płynność finansową firmy. O kredyt pomostowy należy ubiegać się w banku. Jak wskazuje nazwa, jest on pomostem pomiędzy rozpoczęciem inwestycji a jej zakończeniem. Jest to kredyt często wykorzystywany przez firmy rozpoczynające działalność. W zależności od rodzaju planowanej inwestycji bank może przyznać 100% dotacji, chociaż zdarzają się instytucje oczekujące wkładu własnego od kredytobiorców.
Popularne artykuły
Umów się na bezpłatną konsultację
Zadzwoń (22)
Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.