Autor: Konrad

Oceń ten artykuł

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli liczne zobowiązania, nierzadko po pewnym czasie mają problemy z terminową spłatą zadłużeń. W takim przypadku świetnie może sprawdzić się konsolidacja kredytu, która może pomóc wyjść na prostą. Czasem jednak pomimo połączenia wcześniejszych zobowiązań w jedno okazuje się, że spłata wciąż jest trudna. Wówczas można się zastanawiać, czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Dowiedz się więcej na ten temat!

Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny?

Zanim opowiemy, czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny, najpierw warto zastanowić się, co to jest kredyt konsolidacyjny. Otóż jest to popularny rodzaj pożyczki, która polega na połączeniu kilku zobowiązań w jedno. To rozwiązanie, z którego korzystają klienci mający na swoim koncie zaciągniętych kilka kredytów i chcący połączyć je w jedno zobowiązanie. 

Często możliwa jest konsolidacja kredytów w tym samym banku. Oznacza to, że jeśli w swoim banku wziąłeś np. pożyczkę gotówkową i sprzęt na raty, możesz wnioskować o połączenie tych zobowiązań w jedno. W ten sposób zostaniesz tylko z jednym długiem, a to przekłada się na prostsze zarządzanie i lepszą kontrolę nad finansami. 

Ponowna konsolidacja rat i kredytów jest dostępna dla firm i osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Jeśli pomimo połączenia kredytów i pożyczek w jedno zobowiązanie wciąż sobie nie radzisz ze spłatą, rozważ takie rozwiązanie. Wielu kredytobiorców, którzy wzięli konsolidację, nie zdaje sobie sprawy z faktu, że możliwe jest skonsolidowanie kredytu konsolidacyjnego, ale warto podkreślić, że nie każdy bank udostępnia taką możliwość

Zatem czasem może okazać się, że konsolidacja kredytu konsolidacyjnego będzie niedostępna ze względu na politykę danego banku. Oczywiście to niejedyny czynnik mający wpływ na to, czy będziesz mógł skorzystać z tego rozwiązania. Przede wszystkim nigdy nie zwlekaj i gdy dostrzegasz pierwsze oznaki problemów ze spłatą ostatniej konsolidacji, zacznij działać – porozmawiaj z kredytodawcą o możliwości otrzymania kolejnego kredytu konsolidacyjnego. 

Znaczenie ma także historia kredytowa. Jeśli nie jest ona najlepsza, a od czasu zaciągnięcia konsolidacji zdążyłeś już wziąć nowe pożyczki, bank może nie wyrazić zgody na kolejną konsolidację ze względu na wysokie ryzyko braku spłaty.

Kredyt konsolidacyjny a kredyt gotówkowy 

Zastanawiasz się, czym różni się kredyt konsolidacyjny od kredytu gotówkowego? Przede wszystkim są to dwa różne produkty. Konsolidacja jest wykorzystywana, gdy kredytobiorca chce połączyć kilka zaciągniętych zobowiązań w jedno i zależy mu np. na niższym oprocentowaniu czy dłuższym okresie spłaty. Wszystko po to, aby spłata kredytów i pożyczek była prostsza. Natomiast kredyt gotówkowy to zwykle dużo mniejsze zobowiązanie, które może być zaciągnięte na dowolny cel, taki jak np. wakacyjna podróż lub remont mieszkania.

Kiedy możliwa jest konsolidacja kredytu konsolidacyjnego? 

Czy zawsze można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Wniosek o konsolidację kredytu konsolidacyjnego może złożyć praktycznie każdy, kto zaciągnął już kredyt konsolidacyjny. Inną sprawą jest natomiast to, czy bank wyda pozytywną decyzję kredytową. Jeśli wcześniej zaciągnięte zobowiązanie nie było wystarczające i wciąż masz przed sobą zbyt duże wyzwanie do spłaty, dobrym pomysłem może być ponowna konsolidacja. 

Przed jej uzyskaniem bank po raz kolejny przyjrzy się Twojej sytuacji finansowej – znaczenie będzie miała dla niego m.in. zdolność kredytowa czy pozytywna historia dotychczasowych spłat. Będziesz musiał także dostarczyć komplet dokumentów i powiedzieć, dlaczego potrzebujesz ponownej konsolidacji. 

Na podstawie powyższych czynników zostanie podjęta decyzja. Pamiętaj, że składając wniosek przed pojawieniem się problemów z terminową spłatą zobowiązania, masz większe szanse na uzyskanie wsparcia. 

Jakie zobowiązania można skonsolidować?

Jeśli zastanawiasz się, czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny, najpierw skonsultuj się z kredytodawcą. Następnie sprawdź, ile kredytów możesz włączyć w ten proces. Najczęściej bezproblemowo można skonsolidować także: 

  • karty kredytowe, 
  • kredyty gotówkowe,
  • kredyty hipoteczne, 
  • pożyczki gotówkowe,
  • kredyty studenckie,
  • kredyty ratalne,
  • kredyty samochodowe. 

Przepisy prawa nie mówią nic na temat tego, jakie zobowiązania można skonsolidować, zatem jest to kwestia, która zależy od konkretnego banku. W zależności od placówki możesz mieć możliwość połączenia różnych rodzajów zobowiązań. Tą kwestią należy zainteresować się szczególnie wtedy, gdy chcesz skorzystać z konsolidacji chwilówek, ponieważ nie wszystkie banki ją umożliwiają.

Jaki jest koszt konsolidacji kredytu konsolidacyjnego? 

Wiemy już, czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny – najczęściej tak. Jednak na jaki koszt powinieneś się nastawić, jeśli będzie dostępna taka opcja? Im wyższą konsolidację zaciągniesz, tym większa będzie ostateczna suma do spłaty. Koszt konsolidacji kredytu konsolidacyjnego jest bowiem zależny od ilości rat i kwoty do spłacenia oraz warunków danej oferty, a mówiąc konkretniej: oprocentowania czy prowizji. Nie bez znaczenia jest to, na jaki okres zaciągniesz nowe zobowiązanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie najlepszą ofertę konsolidacyjną.

Czy konsolidacja kredytu konsolidacyjnego się opłaca? 

Konsolidacja kredytu konsolidacyjnego, czyli połączenie istniejących zobowiązań finansowych w jeden nowy kredyt może być opłacalne, aczkolwiek aby móc to stwierdzić zawsze trzeba podejść indywidualnie do danej sytuacji. Wpływ na opłacalność ma m.in. oferta przygotowana przez instytucję finansową. Na pewno nie warto podejmować pochopnych decyzji, a zamiast tego skonsultować się z ekspertem, który po zapoznaniu się z Twoją sytuacją finansową przekaże Ci wartościowe porady w tym temacie. 

Przekonaj się, dlaczego dobrym wyborem jest ponowna konsolidacja kredytu i rat – wady i zalety tego produktu znajdziesz poniżej. 

Zalety konsolidacji kredytu konsolidacyjnego

Co do tego, czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny, nie ma już żadnych wątpliwości, ale jakie są zalety tego rozwiązania? Jednym z największych plusów konsolidacji kredytu konsolidacyjnego jest to, że możesz lepiej dostosować sposób spłaty rat kredytu do aktualnych możliwości. Czasami nasza sytuacja finansowa może diametralnie zmienić się właściwie z miesiąca na miesiąc, a wówczas terminowe regulowanie rat staje się problemem. Często jednak wystarczy wprowadzić małe modyfikacje i nie dopuścić do opóźnień w spłacie. Konsolidacja kredytu konsolidacyjnego jest zatem metodą na skuteczne poradzenie sobie z niespodziewaną i trudną sytuacją materialną. 

Wady konsolidacji kredytu konsolidacyjnego

Konsolidacja kredytu konsolidacyjnego może pomóc, ale trzeba pamiętać, że nie jest to rozwiązanie idealne. Przede wszystkim największą jego wadą są wysokie koszty całkowite, które wzrastają ze względu na wyższą kwotę i dłuższy okres spłaty. Czasem kredytobiorcy muszą także ponieść dodatkowe opłaty za udzielenie nowego kredytu takie jak np. koszty ubezpieczenia czy prowizja. Problemem bywa też to, że dzięki temu, że konsolidacja kredytu konsolidacyjnego w większości przypadków gwarantuje niższe miesięczne raty, kredytobiorca może zyskać fałszywe poczucie bezpieczeństwa, a to z kolei ryzyko, że będzie dalej się zadłużał. 

Ile można mieć kredytów konsolidacyjnych jednocześnie?

W przepisach prawa nie znajdziemy informacji dotyczącej maksymalnej ilości kredytów konsolidacyjnych, które można zaciągnąć jednocześnie. Oznacza to, że możesz mieć dwa albo i więcej kredytów konsolidacyjnych. Pamiętaj jednak, że przy staraniu się o takie zobowiązanie każdorazowo bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Im więcej będziesz miał tego typu kredytów, tym trudniejsze może być pozyskanie kolejnej konsolidacji. Miej także na uwadze, że w niektórych przypadkach lepszą opcją może być dodanie nowych zobowiązań do istniejącej już konsolidacji. 

Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Podsumowanie

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny. Zazwyczaj jest dostępne takie rozwiązanie, choć nie jest oferowane przez wszystkie banki czy instytucje finansowe. Chcąc starać się o kolejną konsolidację, musisz wiedzieć, że bank zwróci uwagę m.in. na Twoją zdolność kredytową, dlatego radzimy: nie zwlekaj z wnioskowaniem do momentu, aż znajdziesz się w poważnych tarapatach finansowych. 

Największe szanse na uzyskanie tego typu wsparcia masz wtedy, gdy nie wystąpiły jeszcze opóźnienia w spłacie, choć oczywiście są banki, które pomagają również w trudniejszych sytuacjach. W przepisach prawa nie zostało określone, ile konsolidacji można mieć maksymalnie, zatem teoretycznie jest to nieograniczona liczba, jednakże z drugiej strony pamiętaj, że każdorazowo weryfikowana zdolność kredytowa, w pewnym momencie będzie ograniczeniem.

Równie ważne jest to, że choć to rozwiązanie może uprościć zarządzanie miesięcznym budżetem domowym, oznacza także podwyższenie całkowitych kosztów kredytu. Zanim podejmiesz decyzję o podpisaniu umowy, upewnij się, że jej warunki są satysfakcjonujące. Konsolidacja kredytów w tym samym banku nie zawsze będzie najlepszym wyborem, dlatego nigdy nie ograniczaj swoich poszukiwań do jednej placówki i skorzystaj z wiedzy ekspeta EIF.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.