Spis treści
Jeśli w swojej historii masz zobowiązania finansowe, jest całkiem spora szansa na to, że spotkałeś się z dwoma łudząco podobnie brzmiącymi skrótami: BIK i BIG. Być może nawet uznałeś, że to bliźniacze instytucje, ale to nieprawda. Różni je przedmiot zainteresowań, dlatego warto wiedzieć, że pojęcia te nie są tożsame, zwłaszcza że większość z nas korzysta z takich produktów jak np. umowa na abonament telefoniczny czy kredyt hipoteczny. Dowiedz się więcej na temat różnic między BIK a BIG z naszego artykułu.
BIK a BIG. Poznaj bazy dłużników
BIK i BIG to dwie różne instytucje, które mają podobne nazwy i skróty, dlatego zdaniem wielu osób są one tożsame. Czy to prawda? Absolutnie nie i zaraz przekonasz się, że występuje między nimi sporo różnic. Sprawdź, czym dokładnie jest każda z tych baz dłużników.
Czym jest BIK?
Na początku przyjrzyjmy się BIK-owi. Co oznacza ten skrót? Otóż jest to Biuro Informacji Kredytowej, które zbiera dane dotyczące zobowiązań kredytowych i pożyczkowych Polaków wobec banków i innych instytucji. Wielu osobom wydaje się, że w bazie BIK dostępne są wyłącznie informacje o charakterze negatywnym, ale nic bardziej mylnego. Są tam także, a raczej przede wszystkim, dane pozytywne. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić BIK, wiedz, że możesz to zrobić bezpośrednio na stronie https://www.bik.pl/.
W BIK-u znajduje się właściwie każdy, kto zdecydował się na zaciągnięcie kredytu, pożyczki, czy wzięcie karty kredytowej lub debetu w koncie. Dlatego, nawet gdy „będziesz w BIK-u”, to nie jest powód do paniki, ponieważ informacje tam zawarte mogą Ci pomóc, w momencie kiedy będziesz potrzebował dodatkowych pieniędzy. Zazwyczaj zbierane informacje dotyczą czasu spłaty zobowiązań i ewentualnych opóźnień, liczby zobowiązań czy liczby składanych wniosków o kredyty, pożyczki i karty, które następnie otrzymują one ocenę punktową BIK (scoring BIK).
Warto dodać, że niektórzy chcieliby usunąć negatywne wpisy z bazy BIK. Dotyczy to zwłaszcza osób, którym nierzadko zdarzają się opóźnienia w spłacie długów. Czyszczenie BIK – kiedy i co można zrobić, aby poprawić swoją historię kredytową? Tutaj możliwości są dosyć ograniczone. Jeśli niekorzystne dane są zgodne ze stanem faktycznym, a do tego nie minął określony przepisami czas, niewiele zdziałasz. Właściwie możesz poprosić o usunięcie ich tylko wtedy, gdy dane są nieprawidłowe lub nieaktualne bądź gdy już spłacisz kredyt z opóźnieniem (ale dopiero po upływie 5 lat od momentu spłaty).
Czym jest BIG?
Czym natomiast jest BIG? Ten skrót oznacza Biuro Informacji Gospodarczej i jest to instytucja, która nie jest jedną centralną organizacją. Aktualnie w Polsce funkcjonuje nawet kilka takich instytucji jak m.in. BIG InfoMonitor, Europejski Rejestr Informacji Finansowej (ERIF) czy Krajowy Rejestr Długów (KRD). Szczególnie ważne jest to, że są to konkurujące ze sobą podmioty, które działają niezależnie i nie ma pomiędzy nimi przepływu informacji. Dlatego też warto zajrzeć do wszystkich BIG-ów, aby uzyskać pewność, że nasza sytuacja związana z długami jest dobra bądź dowiedzieć się więcej o kontrahencie.
Jakie dane gromadzą Biura Informacji Gospodarczej? BIG-i gromadzą istotne informacje o zadłużeniach zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Za co można trafić do BIG-u? Tak naprawdę jest tutaj sporo możliwości. Może to być np. niezapłacony rachunek za energię lub gaz, niepłacone alimenty, czy chociażby mandaty. Więcej informacji na temat działania BIG-ów możesz pozyskać z Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych. Warto dodać, że BIG-i to narzędzia, z których korzystają nie tylko osoby indywidualne czy przedsiębiorcy, ale także banki i pozabankowe firmy pożyczkowe. Oznacza to, że gdy masz jakieś niespłacone długi, możesz nie otrzymać kredytu czy pożyczki.
Jakie różnice występują między BIK a BIG?
O jednej z najistotniejszych różnic między BIK a BIG już wspomnieliśmy. Otóż BIK jest jedną centralną instytucją, natomiast jeśli chodzi o BIG, działa kilka konkurujących ze sobą biur. Z punktu widzenia konsumenta znaczenie ma także rodzaj gromadzonych danych. Biuro Informacji Kredytowej zajmuje się zbieraniem danych o zaległościach w bankach, firmach pożyczkowych, leasingowych czy faktoringowych. Z kolei BIG zajmuje się rejestracją nie tylko tych bankowych zaległości, ale właściwie wszystkich.
BIK a BIG to także różnice w zasadach zgłaszania długów. Do Biura Informacji Kredytowej można zgłaszać dosłownie wszystkie informacje, niezależnie od wysokości zadłużenia. Natomiast, aby pojawiły się one w BIG-u, dług musi opiewać na konkretną wysokość: minimum 200 zł w przypadku konsumentów i 500 zł w przypadku przedsiębiorców, a do tego musi dojść do 60-dniowego okresu przeterminowania i minąć co najmniej 30 dni od chwili wysłania przez wierzyciela wezwania do zapłaty.
Różnicą między BIK a BIG jest też to, że pierwsza baza dłużników głównie zawiera dane pozytywne – to aż 90% dostępnych tam informacji [https://www.bik.pl/poradnik-bik/bik-a-big-roznice]. Natomiast w BIG-u przede wszystkim znajdują się negatywne dane. Należałoby wspomnieć także o tym, że dane z BIK-u przydają się zwłaszcza bankom, instytucjom finansowym i konsumentom. Natomiast dane Biur Informacji Gospodarczej są dostępne dla znacznie szerszego grona – przedsiębiorstw, instytucji, jednostek samorządu terytorialnego oraz konsumentów, którzy zdecydowali się na umowę z BIG.
BIK a BIG – poznaj cechy wspólne
Mimo że między BIK a BIG występuje całkiem sporo różnic, to jednak można wyróżnić także pewne cechy wspólne. Obie te bazy dłużników zbierają dane o zaległościach, które są rejestrowane w podobnym celu. Ich zadaniem jest ostrzeganie instytucji finansowych i przedsiębiorców przed nieuczciwymi czy nieterminowymi płatnikami.
Kto korzysta z danych BIK i BIG?
Dowiedziałeś się już o najważniejszych różnicach i podobieństwach w przypadku BIG i BIK. Jednak czy wiesz, kto dokładnie może korzystać z danych zgromadzonych w bazach dłużników?
Otóż dostępne tam informacje są przydane szczególnie dla banków i instytucji finansowych. Mogą one sprawdzać historie kredytowe klientów, poprzez skorzystanie z informacji zgromadzonych w BIK-u, aby dokonać oceny ryzyka związanego z udzieleniem kredytu lub pożyczki.
Z BIK-u mogą korzystać także indywidualni konsumenci, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat swojej historii kredytowej i sprawdzić, jak mogą poprawić swój profil kredytowy. Dostęp do danych BIK-u mogą mieć także firmy telekomunikacyjne.
Z kolei jeśli jesteś ciekaw, kto może przeglądać dane przechowywane w bazach BIG-ów, powinieneś wiedzieć, że mogą to robić banki i inne instytucje finansowe, ale także urzędy, przedsiębiorcy, spółdzielnie czy chociażby konsumenci.
Oczywiście jeśli zechcesz skorzystać z tych danych na własny użytek, nie będziesz miał dostępu do zadłużeń innych konsumentów.
BIK a BIG. Co musisz wiedzieć o bazach dłużników? Podsumowanie
Po przeczytaniu naszego wpisu wiesz już, że Biuro Informacji Kredytowej (BIK) i Biura Informacji Gospodarczej (BIG) są dwoma różnymi instytucjami, które gromadzą informacje dotyczące zadłużeń osób fizycznych i firm w Polsce. BIK zajmuje się głównie zbieraniem danych dotyczących zobowiązań kredytowych i pożyczkowych wobec banków i instytucji finansowych, podczas gdy BIG gromadzi informacje o zadłużeniach zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców nie tylko w zobowiązaniach kredytowych i pożyczkowych, ale także w innych obszarach takich jak np. rachunki za media czy mandaty. BIK i BIG to narzędzia, z których mogą korzystać dosłownie wszyscy, m.in. banki, instytucje finansowe, firmy telekomunikacyjne, osoby indywidualne.
Popularne artykuły
Umów się na bezpłatną konsultację
Zadzwoń (22)
Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.