Spis treści
- Czym jest wskaźnik płynności bieżącej?
- Jakie istnieją rodzaje wskaźników płynności finansowej?
- Jak obliczyć wskaźnik płynności bieżącej?
- Jak interpretować wskaźnik bieżącej płynności?
- Optymalny poziom wskaźnika bieżącej płynności finansowej
- Dlaczego wskaźnik płynności bieżącej jest ważny?
- Jak poprawić płynność finansową w firmie?
- Co to jest wskaźnik płynności bieżącej? Podsumowanie
Zdecydowana większość przedsiębiorców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest płynność finansowa. To kluczowe pojęcie związane z każdą działalnością gospodarczą. Jest to zdolność firmy do regulacji bieżących zobowiązań w określonym terminie. Natomiast jednym ze wskaźników, które pomagają w uzyskaniu ważnych informacji, jest wskaźnik płynności bieżącej, inaczej current ratio. Co musisz wiedzieć o tym wszechstronnym mierniku finansowym? Sprawdź to w naszym artykule!
Czym jest wskaźnik płynności bieżącej?
Wskaźnik płynności bieżącej, inaczej current ratio, to jeden z najbardziej znanych wskaźników umożliwiających określenie płynności finansowej. Jeśli zastanawiasz się, jak zmierzyć kondycję finansową swojej firmy, to właśnie ten wskaźnik może Ci ją wskazać. Jest to sposób na to, aby określić stosunek poziomu aktywów bieżących (m.in. środków pieniężnych, należności i zapasów) do pasywów bieżących (np. kredytów bankowych, czy zobowiązań handlowych, które trzeba uregulować w terminie do 12 miesięcy).
Jakie istnieją rodzaje wskaźników płynności finansowej?
Aby ustalić płynność finansową, można skorzystać z różnych wskaźników takich jak:
- płynność natychmiastowa (I stopnia) – w celu jej obliczenia należy podzielić środki pieniężne i inne aktywa finansowe przez zobowiązania bieżące do 3 miesięcy,
- płynność szybka (II stopnia) – aby ją obliczyć, trzeba najpierw odjąć od aktywów bieżących zapasy, a następnie podzielić ten wynik przez zobowiązania bieżące,
- płynność bieżąca (III stopnia) – oblicza się ją poprzez podzielenie aktywów bieżących przez zobowiązania bieżące.
W dzisiejszym tekście głównie skupimy się na płynności bieżącej. Sprawdź poniżej, jak obliczyć wskaźnik płynności bieżącej i go interpretować.
Jak obliczyć wskaźnik płynności bieżącej?
Jak obliczyć wskaźnik bieżącej płynności finansowej? Jeśli chcesz skorzystać z tego narzędzia analitycznego, użyj prostej formuły. Wzór na wskaźnik płynności bieżącej wygląda w ten sposób:
Jak interpretować wskaźnik bieżącej płynności?
Jak rozumieć current ratio? Ile powinien wynosić wskaźnik płynności bieżącej? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi nie jest proste, chociaż najczęściej mówi się, że gdy wartość wskaźnika wynosi:
- powyżej 2 – to oznacza nadpłynność, czyli płynność firmy jest odpowiednio zabezpieczona, ale może to oznaczać mniejszą rentowność i efektywność działania,
- 1,2-2,0 – to oznacza, że zdolność firmy do regulowania zobowiązań krótkoterminowych jest dobra,
- poniżej lub w okolicach 1 – to oznacza, że występuje zwiększone ryzyko utraty zdolności do terminowego regulowania zobowiązań.
Bardzo ważna jest interpretacja wskaźnika bieżącej płynności w kontekście danej branży, ponieważ tam, gdzie szybko obraca się aktywami i efektywnie zarządza się zobowiązaniami, można utrzymać odpowiednią płynność finansową nawet przy niższym poziomie wskaźnika.
Optymalny poziom wskaźnika bieżącej płynności finansowej
Ile powinien wynosić wskaźnik bieżącej płynności finansowej? Często można spotkać się z opinią, że optymalny poziom wskaźnika bieżącej płynności finansowej powinien mieścić się między 1,2 a 2,0. Z tego wynika, że wielkość aktywów bieżących powinna być około dwa razy większa w porównaniu z kwotą bieżących zobowiązań.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że optymalny poziom wskaźnika płynności bieżącej może być różny. Wpływa na to mnóstwo czynników takich jak np. branża, specyfika działalności danego przedsiębiorstwa czy strategia zarządzania płynnością finansową. Warto znać kilka ogólnych wytycznych, które pomogą ustalić optymalny wskaźnik bieżącej płynności finansowej.
- Znaczenie ma historia finansowa firmy, czyli porównanie wskaźnika płynności bieżącej ze wskaźnikami z poprzednich okresów. Gdy zauważysz, że ten spada, przeprowadź głębszą analizę.
- Ważne są też wymagania branżowe, a więc porównanie wskaźnika z branżowymi średnimi, z tego względu, że niektóre sektory potrzebują wyższych poziomów płynności bieżącej, co jest spowodowane ich specyfiką czy ryzykami.
- Wskaźnik płynności bieżącej powinien wynosić tyle, aby firma miała odpowiednio dużo aktywów obrotowych w celu spłaty zobowiązań krótkoterminowych (w razie potrzeby).
Każda firma powinna móc pozwolić sobie na finansowanie wzrostu, czyli mieć właściwą płynność, aby posiadać możliwość inwestycji np. w nowe projekty bez konieczności zadłużania się.
Dlaczego wskaźnik płynności bieżącej jest ważny?
Wskaźnik płynności bieżącej jest sposobem na to, aby w ekspresowy sposób dokonać oceny kondycji finansowej firmy pod względem jej płynności. Nie powinno zatem nikogo dziwić to, że jest on chętnie wykorzystywany przez inwestorów.
Za jeden z największych plusów current ratio uważa się przede wszystkim zdolność do szybkiego dostarczenia informacji o płynności finansowej przedsiębiorstwa i dokonania oceny, czy firma posiada odpowiednio dużo środków obrotowych, aby móc sprostać bieżącym zobowiązaniom. Poniżej przedstawiamy inne powody, dla których wskaźnik płynności bieżącej jest ważny.
- Sprawdza krótkoterminową płynność finansową przedsiębiorstwa, co może mieć wpływ na jego zdolność do normalnego funkcjonowania oraz rozwoju.
- Umożliwia określenie poziomu ryzyka związanego z krótkoterminowymi zobowiązaniami firmy.
- Sygnalizuje ewentualne kłopoty z przepływami pieniężnymi, które mogą wymagać interwencji.
- Stanowi przydatne narzędzie porównawcze do oceny sytuacji finansowej firmy względem standardów branżowych lub konkurentów.
- Pomaga w znalezieniu obszarów, w których może zachodzić konieczność wprowadzenia ulepszeń w zarządzaniu gotówką lub wykorzystaniu zasobów.
Jak poprawić płynność finansową w firmie?
Utrata płynności finansowej w firmie jest poważnym wyzwaniem, które może prowadzić do niemałych problemów finansowych bądź nawet do upadłości. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie wskaźników płynności finansowej. Gdy są one niskie, warto wiedzieć, jak można poprawić płynność finansową firmy. Jednym z takich sposobów jest zadbanie o odpowiedni poziom aktywów o dużym stopniu płynności. Należy również zadbać o to, aby przeciwdziałać zatorom płatniczym (np. skrócenie czasu płatności faktur czy faktoring) i solidnie sprawdzać kontrahentów. W niektórych przypadkach sensownym wyjściem będzie także obniżenie wysokości zobowiązań.
Co to jest wskaźnik płynności bieżącej? Podsumowanie
Jeśli prowadzisz firmę, z pewnością zdajesz sobie sprawę z dużego znaczenia płynności finansowej. Trzeba na bieżąco ją kontrolować, aby nie dopuścić do problemów z regulowaniem aktualnych zobowiązań.
W tym pomocne mogą być właśnie wskaźniki płynności finansowej, w tym wskaźnik płynności bieżącej, który ocenia zdolność firmy do spłaty jej krótkoterminowych zobowiązań. Ten można uzyskać poprzez podzielenie aktywów bieżących przez zobowiązania bieżące. Warto podkreślić, że to, jakimi wynikami będzie cieszyła się firma, jest ważne nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla instytucji finansowych, które mogą uwzględniać wskaźniki płynności bieżącej podczas podejmowania decyzji o udzieleniu kredytu.
Jeśli w niedługim czasie planujesz zaciągnąć kredyt dla swojej firmy i potrzebujesz kompleksowego wsparcia w tym zakresie, oczekujesz profesjonalnej pomocy w znalezieniu najkorzystniejszej oferty, nawiąż kontakt z doradcami EIF. Pomagamy w uzyskaniu pożyczek i dotacji unijnych, kredytów dla firm, konsolidacji rat oraz poprawie płynności finansowej – napisz lub zadzwoń już dziś w celu uzyskania najlepiej dopasowanej propozycji do swoich potrzeb i oczekiwań.
Popularne artykuły
Umów się na bezpłatną konsultację
Zadzwoń (22)
Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.