Autor: Konrad

Oceń ten artykuł

Zaciągając kilka kredytów, pożyczek i innych zobowiązań finansowych, koniecznie trzeba sprawnie zarządzać swoim budżetem, być dobrze zorganizowanym i mieć dobrą pamięć. W innym przypadku sytuacja szybko może wymknąć się spod kontroli, a spłata zaciągniętych zobowiązań stanie się problematyczna. Jeśli chcesz tego uniknąć, zdecyduj się na połączenie zadłużeń w jedno, czyli kredyt konsolidacyjny. Jest to rozwiązanie opłacalne w wielu przypadkach. Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? Dowiedz się więcej na ten temat, zapoznając się z naszym artykułem!

Czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny? W jakiej sytuacji sprawdzi się najlepiej?

Polacy chętnie decydują się na kredyty i pożyczki, a jak pokazują statystyki: aż 2,7 miliona z nich ma niespłacone zobowiązania finansowe [raport InfoDług przygotowany przez BIG InfoMonitor i BIK]. Dlatego warto wiedzieć o rozwiązaniach takich jak kredyt konsolidacyjny. Jest to usługa, w ramach której można połączyć ze sobą w jeden większy kredyt rozmaite zobowiązania takie jak m.in. kredyt gotówkowy, kredyt w rachunku bieżącym, kredyt z karty kredytowej czy kredyt hipoteczny. 

Jeśli zaciągnąłeś kilka kredytów i pożyczek, każdego miesiąca musisz pamiętać o spłacaniu ich rat – różnią się one wysokością i terminem. Problem może pojawić się, gdy zdarza Ci się zapominać o regulowaniu tych płatności. Wówczas kredyt konsolidacyjny jest sensownym rozwiązaniem, ponieważ pozwala scalić te zobowiązania.

Kiedy powinieneś zdecydować się na ten produkt? Jeśli czujesz, że jesteś o krok od przekredytowania, czyli sytuacji, w której przeznaczasz ponad połowę dochodów netto na spłatę zaciągniętych zobowiązań, powinieneś go rozważyć. Jest to rozwiązanie, które może okazać się strzałem w dziesiątkę również wtedy, gdy po prostu chcesz uporządkować swoje sprawy finansowe i spłacać tylko jedną ratę zamiast kilku

Źródło: https://media.big.pl/informacje-prasowe/825227/raport-infodlug-rekordowy-wzrost-zadluzenia-polakow-inflacja-bardziej-zaszkodzila-polsce-wschodniej

Czy kredyt konsolidacyjny zawsze się opłaca? Kto w szczególności powinien się na niego zdecydować?

Kredyt konsolidacyjny jest produktem cieszącym się dużym zainteresowaniem wśród klientów, którzy zdecydowali się zaciągnąć różne zobowiązania jednocześnie. Warto jednak podkreślić, że nie dla wszystkich będzie to najlepsze rozwiązanie. Właściwie jest ono najbardziej opłacalne tylko dla klientów, którzy mają wiele produktów kredytowych i nie potrafią nimi efektywnie zarządzać, posiadają zobowiązania wysoko oprocentowane oraz tych, którzy zmagają się z trudnościami z terminowym regulowaniem bieżących zobowiązań, choć co ważne – nie dopuszczają do ich przeterminowania.

Źródło: https://media.big.pl/informacje-prasowe/825227/raport-infodlug-rekordowy-wzrost-zadluzenia-polakow-inflacja-bardziej-zaszkodzila-polsce-wschodniej

Jakie dokumenty są potrzebne, aby wziąć kredyt konsolidacyjny?

Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny, kredytobiorca musi przygotować przede wszystkim dokumenty tożsamościowe. Niezależnie od rodzaju zaciąganego zobowiązania potrzebny będzie dowód osobisty. Z kolei obcokrajowcy muszą przedstawić kartę pobytu i paszport. Obowiązkowym elementem ubiegania się o konsolidację kredytów są też dokumenty identyfikujące poszczególne zobowiązania, czyli umowy kredytów lub pożyczek oraz zaświadczenie o obecnym saldzie zadłużenia. Dodatkowo w sytuacji, gdy ubiegasz się o konsolidację w innym banku niż tym, gdzie masz konto i wpływa na nie wynagrodzenie, konieczne będą dokumenty potwierdzające wysokość i źródło otrzymywanego dochodu. 

Warto wiedzieć, że nie jest to produkt wyłącznie dla osób prywatnych. Kredyty konsolidacyjne dla firm, działają na tożsamych zasadach i mogą być skuteczną metodą w walce z zadłużeniem dla przedsiębiorców.

Czy warto skonsolidować kredyt? Poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu jakiegokolwiek kredytu, warto dobrze się zastanowić. Pamiętaj, że taki krok zawsze powinien być korzystny dla Ciebie, czyli kredytobiorcy. Jeśli interesuje Cię ten produkt, najpierw poznaj zalety konsolidacji kredytu i raty:

  • zmniejszone miesięczne obciążenie budżetu domowego (lub firmowego),
  • możliwość otrzymania dodatkowego zastrzyku gotówki,
  • możliwość objęcia konsolidacją różnych zobowiązań,
  • obniżenie wysokości miesięcznej raty kredytu,
  • możliwość rozłożenia spłaty na wiele rat,
  • jeden termin spłaty zamiast wielu, 
  • możliwość uzyskania lepszych warunków spłaty,
  • zwiększona zdolność kredytowa,
  • szybka decyzja kredytowa.

Niestety kredyt konsolidacyjny nie jest pozbawiony minusów. Jak wszystkie inne rodzaje finansowania posiada również wady, a za te najważniejsze uważa się: 

  • wydłużenie okresu kredytowania,
  • zwiększony całkowity koszt zobowiązania,
  • prowizja na rzecz instytucji finansowej,
  • dostępność przede wszystkim dla osób mogących pochwalić się dobrą oceną zdolności kredytowej,
  • konieczność dodatkowego zabezpieczenia kredytu w przypadku zbyt niskiej zdolności kredytowej.

Źródło: https://media.big.pl/informacje-prasowe/825227/raport-infodlug-rekordowy-wzrost-zadluzenia-polakow-inflacja-bardziej-zaszkodzila-polsce-wschodniej

Kiedy konsolidacja kredytów nie jest opłacalna?

Czy konsolidacja kredytów się opłaca? W wielu przypadkach okazuje się, że jest to opłacalne rozwiązanie, ale należy wiedzieć, że w niektórych sytuacjach lepiej z niego zrezygnować. Kiedy kredyt konsolidacyjny nie jest najlepszą opcją? Oto kilka sytuacji:

  • nie masz problemu z różnymi terminami płatności poszczególnych rat,
  • masz niewielkie zadłużenie lub niewiele pozostało do jego spłaty,
  • decydując się na kredyt konsolidacyjny, łączny koszt spłaty znacząco wzrośnie,
  • warunki obecnych kredytów są korzystne (np. niskie oprocentowanie),
  • masz złą historię kredytową, co oznacza, że nie dostaniesz korzystnych warunków kredytu konsolidacyjnego, 
  • zmagasz się z problemami związanymi z zarządzaniem wydatkami. 

Jako ciekawostkę, przedstawiamy niechlubną listę rekordzistów mających największe zadłużenie w kraju. Liderem jest mieszkaniec Lubelszczyzny, który ma na swoim koncie zaległość prawie 87 mln zł. Zobacz, jak prezentują się kolejne pozycje!

Źródło: https://media.big.pl/informacje-prasowe/825227/raport-infodlug-rekordowy-wzrost-zadluzenia-polakow-inflacja-bardziej-zaszkodzila-polsce-wschodniej

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kredytu konsolidacyjnego?

Zastanawiając się, czy kredyt konsolidacyjny się opłaca, musisz wiedzieć, że w dużej mierze zależy to od jego warunków. Zanim zdecydujesz się na jego zaciągnięcie, koniecznie zwróć uwagę na takie elementy jak:

  • oprocentowanie – uważane jest ono za najważniejsze kryterium. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, porównaj propozycje różnych instytucji finansowych i wybierz kredyt konsolidacyjny z najniższym oprocentowaniem,
  • całkowity koszt kredytu – zainteresuj się nie tylko wysokością miesięcznej raty, ale przede wszystkim całkowitym kosztem kredytu konsolidacyjnego,
  • okres spłaty – dłuższy okres spłaty wydaje się atrakcyjną opcją, ale może oznaczać wyższe ogólne koszty odsetkowe, 
  • prowizje i opłaty – zweryfikuj, czy poniesiesz dodatkowe opłaty takie jak np. prowizja za udzielenie kredytu,
  • konsekwencje braku spłaty lub opóźnień – sprawdź, z czym się wiąże niespłacanie rat kredytu konsolidacyjnego.

Jeśli chcesz mieć pewność, że uzyskasz najlepszą ofertę kredytu konsolidacyjnego, warto, abyś skorzystał z naszego wsparcia. Od lat pomagamy naszym klientom w wyborze najkorzystniejszych produktów oraz szczegółowo wyjaśniamy ich zalety i wady. Dbamy o to, aby proponować wyłącznie rozwiązania dopasowane do potrzeb i specyfiki danego klienta.

Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?

Jeśli jesteś zdecydowany na rozwiązanie, które pozwala połączyć wszystkie zobowiązania w jedno zadłużenie, pewnie jesteś ciekaw, jak możesz je zaciągnąć. Otóż możliwości jest kilka: telefonicznie, stacjonarnie, online lub z pomocą doradcy finansowego. Naszym zdaniem ostatnia opcja jest najkorzystniejsza, ponieważ eksperci przeanalizują Twoje zobowiązania i przygotują najlepsze propozycje. Po takiej analizie otrzymasz wstępne oferty i będziesz mógł na spokojnie zdecydować, gdzie chcesz podpisać umowę. To odpowiednia opcja dla Ciebie, jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru oferty, a chcesz wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie lub zwyczajnie zależy Ci na tym, aby zajął się tym specjalista.

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? Podsumowanie

Kredyt konsolidacyjny stanowi fantastyczne rozwiązanie, jeśli zaciągnąłeś kilka zobowiązań bankowych i pozabankowych, i po prostu chciałbyś połączyć je wszystkie w jedno zadłużenie, a przy okazji zyskać niższą ratę. Jest ono odpowiednie również dla osób, które obawiają się, że spłata zobowiązań może niedługo przerosnąć ich możliwości. I chociaż ten produkt nie jest pozbawiony wad, to zdecydowanie nie należy się go bać, ponieważ może sprawić, że uzyskasz przejrzystość swoich finansów i pełną kontrolę nad budżetem. Pamiętaj jednak, że zaciągając kredyt konsolidacyjny, zobowiązujesz się do regularnego, comiesięcznego spłacania rat. Jeśli nie będziesz tego robił, rozpoczną się czynności windykacyjne, co negatywnie wpłynie na Twoją historię i zdolność kredytową.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.