Spis treści
- Co to jest postępowanie restrukturyzacyjne?
- Postępowanie restrukturyzacyjne – ustawa
- Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych
- Postępowanie o zatwierdzenie układu
- Przyspieszone postępowanie układowe
- Postępowanie układowe
- Postępowanie sanacyjne
- Skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego
- Koszty postępowania restrukturyzacyjnego
- Wzór wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego
- Zalety i wady postępowania restrukturyzacyjnego
- Czym jest i kiedy można zdecydować się na postępowanie restrukturyzacyjne? Podsumowanie
Prowadząc własny biznes, trzeba mieć na uwadze, że w każdym momencie mogą zacząć pojawiać się okresowe trudności finansowe. Oczywiście gdy wystąpią, nie musisz od razu wpadać w panikę, aczkolwiek gdy Twoje zadłużenie będzie się stale powiększało, musisz zacząć działać! Jednym z rozwiązań takiego problemu może być restrukturyzacja, która zapobiega upadłości dłużnika. Warto wiedzieć, że polskie prawo restrukturyzacyjne wyróżnia aż cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych. Dowiedz się więcej na ten temat, czytając nasz artykuł.
Co to jest postępowanie restrukturyzacyjne?
Postępowanie restrukturyzacyjne jest procesem regulowanym przepisami Prawa restrukturyzacyjnego. Polega na wdrożeniu określonych działań w celu uratowania danego przedsiębiorstwa przed upadłością. Najważniejszym założeniem postępowania restrukturyzacyjnego jest wyposażenie dłużnika w procedury naprawczo-oddłużeniowe, dzięki którym możliwe jest znalezienie najlepszego rozwiązania problemu z niewypłacalnością. Restrukturyzacja dla firm jest zatem odpowiednim rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które nie chcą poddać się bez walki i pragną przywrócić płynność finansową. Warto podkreślić, że postępowanie restrukturyzacyjne może wyglądać bardzo różnie – jest to bowiem zależne od potrzeb i specyfiki danego przedsiębiorstwa.
Postępowanie restrukturyzacyjne – ustawa
Chciałbyś zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi postępowania restrukturyzacyjnego? W takim razie powinieneś zainteresować się Ustawą z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne, w której znajdziesz dokładnie opisane rodzaje i poszczególne etapy każdego z nich. To również cenne źródło, z którego dowiesz się o uprawnieniach i obowiązkach uczestników postępowania oraz poznasz skutki jego wszczęcia. Warto podkreślić, że prowadzeniem postępowania restrukturyzacyjnego zajmuje się głównie sąd, choć wyjątkiem jest postępowanie o zatwierdzenie układu, gdzie ta ingerencja jest niewielka.
Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych
Jakie są rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych? Są nimi:
- postępowanie o zatwierdzenie układu,
- przyspieszone postępowanie układowe,
- postępowanie układowe,
- postępowanie sanacyjne.
Warto podkreślić, że postępowanie restrukturyzacyjne jest wszczynane na wniosek restrukturyzacyjny, który musi złożyć dłużnik. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o rodzajach postępowań restrukturyzacyjnych.
Postępowanie o zatwierdzenie układu
Jednym z postępowań restrukturyzacyjnych wymienionych w ustawie Prawo restrukturyzacyjne jest postępowanie o zatwierdzenie układu. Inna jego nazwa to uproszczona restrukturyzacja. Jak wygląda proces? Przedsiębiorcy zmagający się z problemami finansowymi chętnie korzystają z tego wariantu, ponieważ jest dość prosty. Wybierając tę procedurę, restrukturyzacja zadłużenia jest możliwa poprzez zawarcie układu z wierzycielami. Istotną informacją jest tutaj to, że za otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego nie jest odpowiedzialny sąd a doradca restrukturyzacyjny.
Postępowanie o zatwierdzenie układu oznacza niewielką ingerencję sądu, co jednocześnie odróżnia tę formę restrukturyzacji od pozostałych. Za wskazanie i zatrudnienie doradcy restrukturyzacyjnego odpowiada dłużnik. Głównym celem tego rodzaju postępowania jest otrzymanie zgody wierzycieli na układ i zatwierdzenie go przez sąd. Jest to idealne rozwiązanie dla dłużników, którzy nie mają kłopotów z regularnym opłacaniem zobowiązań, ale podejrzewają, że niebawem mogą napotkać na problemy finansowe.
Przyspieszone postępowanie układowe
Drugim rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego jest przyspieszone postępowanie układowe, które ma uproszczony tryb i umożliwia zawarcie układu po sporządzeniu oraz zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Ważną informacją jest tutaj to, że jest ono możliwe jedynie wtedy, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności (tak samo jest w przypadku postępowania o zatwierdzenie układu).
W tym przypadku sąd rozpatruje wniosek o otwarcie i przeprowadzenie postępowania na posiedzeniu niejawnym, a gdy ten zostanie rozpatrzony pozytywnie, sąd wyznaczy niezależnego nadzorcę sądowego, którego zadaniem jest monitorowanie działań dłużnika, kontrola jego proporcji układowych oraz oczywiście przygotowanie planu restrukturyzacyjnego.
Przyspieszone postępowanie układowe stanowi najlepszą opcję dla dłużników, którzy chcą natychmiastowej ochrony przed egzekucjami prowadzonymi ze strony wierzycieli.
Postępowanie układowe
Jeśli natomiast chodzi o trzeci rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, czyli postępowanie układowe, to jest ono stworzone dla dłużników, którzy nie spełniają kryteriów umożliwiających wdrożenie dwóch powyższych postępowań. Oznacza to, że można z niego skorzystać w sytuacji, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekroczy 15% ogólnej sumy wierzytelności. Jest to zdecydowanie bardziej rozbudowana procedura w porównaniu np. z postępowaniem o zatwierdzenie układu.
Z kolei w odróżnieniu od przyspieszonego postępowania układowego w postępowaniu układowym wierzyciel, który nie został uwzględniony w spisie wierzytelności, może złożyć sprzeciw wobec tego pominięcia, podobnie uczestnicy postępowania mogą sprzeciwić się umieszczeniu wierzytelności w spisie. Ze względu na czas potrzebny do rozpatrzenia tych sprzeciwów, postępowanie to może trwać nawet kilka miesięcy dłużej niż przyspieszone postępowanie układowe.
Postępowanie sanacyjne
Teraz przejdźmy do ostatniego rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego, czyli postępowania sanacyjnego. Jest to najbardziej sformalizowane postępowanie, które wyróżnia się największym zaangażowaniem organów niezależnych od dłużnika.
To procedura, która umożliwia nie tylko zrestrukturyzowanie zadłużenia, ale także poprawę sytuacji gospodarczej, czyli przywrócenie równowagi i płynności przedsiębiorstwa poprzez przeprowadzenie działań sanacyjnych na podstawie planu restrukturyzacyjnego. Jest to element, który jest głównym czynnikiem odróżniającym ten rodzaj postępowania od innych. Istotną cechą postępowania sanacyjnego jest także dłuższy czas trwania i większe koszty.
Dla wielu osób ważną informacją jest to, że postępowanie może być prowadzone niezależnie od wysokości udziału wierzytelności spornych w sumie wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Co więcej, dłużnik traci również zarząd własny – ten trafia do nadzorcy, który zostaje wyznaczony przez sąd, zaś przedsiębiorca dostaje zaawansowaną ochronę przed wierzycielami.
Skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego
Decydując się na otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, przedsiębiorcy mogą liczyć na zawieszenie działań egzekucyjnych. Oznacza to również ochronę mienia przed wierzycielami. W czasie gdy będzie trwała restrukturyzacja, nie może dochodzić do otwierania nowych postępowań egzekucyjnych, zaś w przypadku zajęć komorniczych bywają one uchylane. Za najistotniejsze skutki restrukturyzacji uważa się:
- rozłożenie zaległych zobowiązań na raty,
- przedłużenie terminu realizacji zobowiązań,
- anulowanie części (lub nawet całości) zadłużenia,
- przekształcenie wierzytelności w udziały lub akcje firmy,
- modyfikacja, zamiana lub unieważnienie prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność.
Koszty postępowania restrukturyzacyjnego
To, ile będą wynosiły koszty postępowania restrukturyzacyjnego, w dużej mierze jest zależne od rodzaju postępowania. Przykładowo, w przypadku postępowania o zatwierdzenie układu należy przygotować się na największy koszt w postaci wynagrodzenia nadzorcy układu. Jeśli chodzi o postępowanie układowe i przyspieszone postępowanie układowe najwyższy wydatek będzie stanowiło wynagrodzenie nadzorcy sądowego. Natomiast w przypadku postępowania sanacyjnego największy koszt to wynagrodzenie zarządcy. Trudno podać konkretne kwoty, ponieważ mogą one zależeć od wielu czynników. Gdy jednak zależy Ci na jak najmniejszych kosztach postępowania restrukturyzacyjnego, powinieneś rozważyć postępowanie o zatwierdzenie układu.
Wzór wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego
Wzór wniosku o restrukturyzację zadłużenia, niezbędnego elementu, aby móc zainicjować postępowanie sądowe, możesz znaleźć w Internecie, samodzielnie przygotować taki dokument lub zlecić wyspecjalizowanemu podmiotowi. W większości przypadków przedsiębiorcy decydują się na skorzystanie ze wsparcia prawnika, mającego doświadczenie w tego typu postępowaniach.
Zalety i wady postępowania restrukturyzacyjnego
Postępowania restrukturyzacyjne mają liczne zalety, ale znajdą się również pewne wady. Co warto wiedzieć na ten temat? Dlaczego warto skorzystać z restrukturyzacji? Spójrz na poniższą tabelkę.
Czym jest i kiedy można zdecydować się na postępowanie restrukturyzacyjne? Podsumowanie
Postępowanie restrukturyzacyjne jest działaniem, które mogą zastosować przedsiębiorcy zmagający się z problemami finansowymi, aby naprawić kryzysową sytuację. To sposób na to, aby zapobiec zamknięciu przedsiębiorstwa z powodu rosnących długów. Pozwala na ustalenie układu, który obejmie nowe zasady spłaty zobowiązań, dzięki czemu firmie uda się wyjść z kłopotów.
Przedsiębiorcy mają do wyboru aż cztery warianty postępowań restrukturyzacyjnych takie jak postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe i postępowanie sanacyjne.
Dokonanie wyboru może sprawić niemałe problemy, dlatego warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, dzięki czemu właściciel firmy zyska pewność, że nie zostaną popełnione żadne błędy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o postępowaniu restrukturyzacyjnym lub sprawdzić, jak możemy pomóc Twojej firmie, skontaktuj się z doradcami EIF już teraz.
Popularne artykuły
Umów się na bezpłatną konsultację
Zadzwoń (22)
Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.