Autor: Konrad

Oceń ten artykuł

Kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem jest dostępny w wybranych bankach i cieszy się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza wśród osób, które spłacają jednocześnie kilka zobowiązań finansowych, a comiesięczne raty stają się coraz większym problemem. Decydując się na to rozwiązanie, kredytobiorca może połączyć wszystkie kredyty w jeden i przy okazji uzyskać przystępniejsze warunki spłaty. To dobry wybór także dla osób, które nie chcą martwić się nagłym wzrostem kosztów kredytów np. podczas inflacji czy kryzysu gospodarczego. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego produktu.

Czym charakteryzuje się kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem?

Co to jest kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem? To jeden z produktów bankowych, który umożliwia uporządkowanie większej ilości spłacanych jednocześnie zobowiązań. Zaciągnąłeś kilka kredytów bankowych i przestajesz sobie radzić z ich spłatą? Rozważ kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem, dzięki któremu pozostaniesz z jedną ratą do spłaty, ze stałym oprocentowaniem, zatem nie musisz obawiać się zmian w zakresie oprocentowania, za którymi mógłby iść wzrost wysokości rat. 

I chociaż niektórzy mogą uważać, że największym plusem tego produktu jest stałe, niepodlegające czynnikom zewnętrznym oprocentowanie, to warto wiedzieć, że wiąże się także z innymi zaletami. Przede wszystkim wybranymi (lub wszystkimi) zobowiązaniami będzie zajmował się tylko jeden bank, a Ty nie będziesz musiał pilnować harmonogramu spłat (wystarczy, że zapamiętasz jeden termin, zamiast kilku czy kilkunastu). Nie mniejsze znaczenie ma też to, że przy konsolidacji możesz zdecydować się na dobranie dodatkowych środków, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Ile kosztuje kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem?

Jedną z kwestii, która najbardziej interesują osoby chcące wziąć kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem, jest koszt produktu. Jeśli rozważasz jego zaciągnięcie, musisz wiedzieć, że najważniejszym wydatkiem jest poziom oprocentowania. Nierzadko zdarza się także, że trzeba zapłacić prowizję za udzielenie kredytu i inne opłaty mające związek z obsługą kredytu

Jakie jeszcze wydatki mogą się pojawić? Jest nim ubezpieczenie, które czasem okazuje się obowiązkowe (co do zasady nie ma z góry narzuconego wymogu wykupienia ubezpieczenia, jednakże w praktyce, banki uzależniają przyznanie kredytu od spełnienia określonych warunków i może być to m.in. ubezpieczenie kredytu). Oczywiście podstawowymi czynnikami wpływającymi na koszt kredytu konsolidacyjnego są:

  • suma wartości kredytów (tych, które chcesz połączyć),
  • wysokość raty
  • okres spłaty.

Konsolidacja kredytów ze stałym oprocentowaniem może wiązać się z różnymi kosztami, ale jeśli chodzi o oprocentowanie, tutaj możesz być spokojny – nie wystąpią nieoczekiwane podwyżki kosztów.

Kto może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego ze stałym oprocentowaniem?

Kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem jest dostępny dla wielu kredytobiorców. Polecany jest zwłaszcza dla osób, które:

  • mocno przeceniły swoje możliwości co do wysokości możliwych do spłaty rat i nie radzą sobie z ich regularną spłatą,
  • chcą uniknąć zmian stóp procentowych,
  • mają problemy z zarządzaniem własnym budżetem i utrzymaniem płynności finansowej,
  • zdecydowały się na wzięcie kredytów na niekorzystnych warunkach,
  • pragną poprawić swoją zdolność kredytową,
  • posiadają zobowiązania finansowe, które są możliwe do skonsolidowania (wiele banków nie zgadza się na konsolidację chwilówek czy innych kredytów konsolidacyjnych).

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem?

Jak dostrzegasz, z kredytu konsolidacyjnego ze stałym oprocentowaniem może  skorzystać duże grono kredytobiorców, aczkolwiek ważne jest też, że banki stawiają pewne wymagania. Oznacza to, że na uzyskanie tego produktu mogą liczyć tylko osoby, które:

  • mają odpowiednią zdolność kredytową – oczekiwana jest zdolność na podobnym poziomie jak w przypadku kredytu o zmiennym oprocentowaniu, 
  • mają stabilne źródła dochodów akceptowane przez instytucje finansowe – najbardziej pożądana jest umowa o pracę (od przynajmniej 3 miesięcy). Banki akceptują także takie źródła jak renta i emerytura oraz dochody z własnej działalności gospodarczej. Niezbyt przychylnie podchodzą natomiast do umów cywilnoprawnych,
  • nie posiadają zaległości w spłacie kredytów, które chcą skonsolidować – przed udzieleniem konsolidacji, banki zaglądają w BIK.

Oznacza to, że w przypadku braku lub kiepskiej zdolności kredytowej, niegenerowania dochodów lub niespłacania kredytów w terminie, uzyskanie kredytu konsolidacyjnego ze stałym oprocentowaniem może być bardzo trudne.

Kto nie powinien zaciągać kredytu konsolidacyjnego ze stałym oprocentowaniem?

Nie w każdym przypadku decyzja o wzięciu kredytu konsolidacyjnego ze stałym oprocentowaniem jest dobra. Odradzamy taki krok, jeżeli:

  • masz zobowiązania krótkoterminowe,
  • uzyskujesz elastyczne dochody, a wahania w zakresie wysokości rat nie są problemem (oprocentowanie zmienne może być wówczas korzystniejsze),
  • prognozy wskazują na spadek stóp procentowych. 

Jakie zalety i wady ma kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem?

Przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego ze stałym oprocentowaniem chciałbyś poznać plusy i minusy tego produktu? W takim razie czytaj dalej, zacznijmy od zalet:

  • nie wystąpią żadne niemile widziane niespodzianki związane z kosztami (całkowity koszt poznasz z góry),
  • gwarancja spłacania rat w niezmiennej wysokości,
  • pozbędziesz się ryzyka wzrostu rat spowodowanego podwyżkami stóp procentowych,
  • będziesz mógł łatwiej planować i zarządzać domowym budżetem. 

Nie może być jednak zbyt pięknie, kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem to także pewne wady, z których musisz zdawać sobie sprawę, oto one: 

  • stałe raty nie zmaleją, nawet gdy stopy procentowe spadną, 
  • może wiązać się z większymi kosztami w porównaniu z kredytem o zmiennym oprocentowaniu,
  • stałe oprocentowanie zwykle oferowane jest na określony w umowie czas.

Jak widzisz, nie jest to rozwiązanie idealne i na pewno nie dla każdego. Warto poświęcić więcej czasu na przeanalizowanie swojej sytuacji, aby dojść do wniosku, czy kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem to dobry kierunek.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem?

Rozumiemy, że ogromna ilość ofert kredytów konsolidacyjnych ze stałym oprocentowaniem może spowodować, że wybór tej jednej najlepszej, uwzględniającej nasze potrzeby i wymagania może być trudny. Dlatego zebraliśmy kryteria, którymi warto kierować się podczas podejmowania decyzji. Na co zwrócić uwagę? Oto nasze wskazówki!

  • Dostępna kwota kredytu konsolidacyjnego. Przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego zweryfikuj, jaka jest maksymalna dostępna kwota kredytu. Sprawdź, czy wystarczy ona na pokrycie wszystkich aktualnych zobowiązań kredytowych. 
  • Okres spłaty. To jeden z kluczowych czynników wpływających na wysokość miesięcznej raty i całkowity koszt kredytu. Im dłuższy, tym niższe miesięczne raty, ale jednocześnie możliwe wyższe całkowite koszty kredytu. 
  • Przewidywane opłaty. Przed pozostawieniem swojego podpisu na umowie sprawdź, jakie dokładnie opłaty związane z kredytem konsolidacyjnym będziesz musiał ponieść. 
  • Warunki przyznania kredytu. Wspomnieliśmy już, że należy spełnić pewne wymagania, aby uzyskać kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem. Dotyczą one m.in. stabilnego zatrudnienia czy niezalegania z płatnościami w ratach. Upewnij się, że je spełniasz, aby niepotrzebnie nie tracić czasu. 
  • Elastyczność warunków kredytu. Skontroluj, czy wybrany przez Ciebie bank umożliwia dostosowanie kredytu do zmieniających się warunków, czy nowej sytuacji finansowej. W przypadku kredytu konsolidacyjnego ze stałym oprocentowaniem tego typu elastyczność nie jest często spotykana, ale jeśli zależy Ci na tym, sprawdź to.

Jakie banki oferują kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem? 

Gdzie dostępny jest kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem? Oferty banków nieustannie ulegają zmianom, więc trzeba na bieżąco sprawdzać tę kwestię. Aktualnie (sierpień 2024) z ofertami tego typu kredytu spotkasz się w takich bankach jak m.in. BNP Paribas, Credit Agricole, Millennium i Santander. 

Przed wyborem konkretnej oferty, skorzystaj z łatwo dostępnych porównywarek kredytów konsolidacyjnych i rozważ skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który wskaże Ci rozwiązania dopasowane do potrzeb i możliwości Twojego biznesu. 

Innym sposobem na znalezienie korzystnej oferty kredytu konsolidacyjnego ze stałym oprocentowaniem jest odwiedzenie stron WWW polskich banków. Oczywiście jest to czasochłonne, ale w ten sposób pozyskasz najświeższe informacje na temat warunków i będziesz mógł zdecydować, który bank oferuje najlepszą ofertę.

Kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem. O czym jeszcze warto pamiętać?

Nastały niepewne czasy, więc nic dziwnego, że coraz więcej osób chce zagwarantować sobie spokój i rozważa kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem. Zaciągając takie zobowiązanie, można wyeliminować ryzyko nagłego i dużego wzrostu rat, a ten mógłby spowodować niemałe problemy z terminowym regulowaniem płatności. 

Tak naprawdę kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem stanowi dobre rozwiązanie także dla osób, które chcą ułatwić sobie spłatę zaciągniętych kredytów. Jeśli nie chcesz pamiętać o kilku terminach w trakcie miesiąca, opisywany przez nas produkt może stanowić ciekawą opcję, która umożliwi Ci samodzielny wybór najlepszego dnia miesiąca na spłatę konsolidacji. 

Pamiętaj także, aby nie podejmować pochopnych decyzji, bo mimo że kredyty ze stałym oprocentowaniem mają mnóstwo zalet, to jednak znajdą się też pewne wady. Przede wszystkim weź pod uwagę, że stałe raty nie zmienią się, nawet gdy spadną stopy procentowe. Ważne jest też to, że koniec końców ten produkt może wiązać się z wyższymi kosztami całkowitymi niż kredyt ze zmiennym oprocentowaniem. Jeśli nie chcesz wpaść w pułapkę, najlepiej będzie, jeśli skontaktujesz się z doradcą finansowym. Dlaczego warto korzystać z usług doradztwa finansowego? Ekspert przygotuje dla Ciebie zestawienie najlepszych ofert i pomoże w całym procesie ubiegania się o konsolidację.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.