Spis treści
Upadłość – słowo to słyszymy dziś coraz częściej. Od czasu pandemii przedsiębiorcy nie mają łatwego życia. Wiele firm nie wytrzymało lockdownu, a te które dały radę mają problemy teraz z powodu inflacji, coraz wyższych rachunków i rat kredytów. W 2021 roku upadłość ogłosiło aż 412 firm. Jednak czy upadłość to jedyne wyjście? Nie. Można się przed nią uratować, a podstawowym rozwiązaniem jest restrukturyzacja, z której skorzystało w 2021 roku 1888 przedsiębiorstw. Czym ona jest i na czym polega? Jak jeszcze można uchronić firmę przed upadłością?
Skąd biorą się problemy z płynnością finansową firm?
Podstawową przyczyną jest brak odpowiednich kompetencji właściciela. Nieudolne zarządzanie, umowy z nieodpowiednimi kontrahentami, brak analiz sytuacji finansowej i oceny możliwości przy wyborze konkretnych ofert, zakupów, działań, bezmyślne zaciąganie kolejnych kredytów, zły marketing czy w końcu zatrudnienie pracowników bez odpowiednich kompetencji i niedbanie o atmosferę w firmie czy dobry marketing – to wszystko może doprowadzić do upadłości. Jednak znaczenie ma także sytuacja na rynku, konkurencja, kryzysy gospodarcze, wzrosty cen, inflacja, czyli to, co mamy teraz. Czynników wpływających na płynność finansową firmy jest naprawdę wiele. Jeśli kontrahent nie płaci to może pojawić się efekt domina, czyli w kłopoty może wpaść firma, która powinna otrzymać pieniądze. Tak zwane zatory płatnicze to plaga na polskim rynku, ale problemy z płynnością finansową nie muszą od razu oznaczać upadłości. Pomóc może restrukturyzacja.
Czym jest restrukturyzacja?
Restrukturyzacja to złożony proces prawno – ekonomiczno – organizacyjny, który ma zapobiec likwidacji firmy. W celu podjęcia działać związanych z restrukturyzacją należy, zgodnie z ustawą o prawie restrukturyzacyjnym, wykazać, że firma faktycznie jest niewypłacalna i może mieć zajęcia komornicze. To oznacza spełnienie trzech warunków:
- brak zdolności do regulowania zobowiązań;
- zaległości na kwotę większą niż majątek firmy w okresie 2 lat;
- zaległości występujące dłużej niż 3 miesiące.
Z restrukturyzacji mogą skorzystać osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne o zdolności prawnej wykonujące działalność gospodarczą lub zawodową. Mimo niewypłacalności ważne jest, by firma miała potencjał rozwojowy, co pozwoli uniknąć kolejnej takiej sytuacji w przyszłości. Czynności podejmowane w ramach restrukturyzacji mają na celu poprawę rentowności i płynności finansowej firmy.
Przykładowe czynności restrukturyzacyjne
Jakie działania są podejmowane w ramach restrukturyzacji? Często są to radykalne zmiany czy nawet reorganizacja firmy dla podniesienia jej wartości. Dłużnik musi stworzyć własny plan restrukturyzacyjny, który pomoże przyspieszyć proces i prawidłowo go wykonać. Proces może przynieść różne efekty, od uniknięcia upadłości po ponowny rozwój firmy. Warto więc skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże przygotować się odpowiednio do procesu restrukturyzacji. Proces ten obejmuje następujące czynności:
- redukcja kosztów i wsparcie inwestorów;
- zmiana warunków spłaty zobowiązań w porozumieniu z wierzycielami;
- renegocjacja umów;
- poszukiwanie nowych źródeł finansowania;
- przeniesienie własności składników majątku w wyniku sprzedaży;
- działania zarządcze i marketingowe;
- umocnienie pozycji firmy na rynku;
- zmiany w wewnętrznej organizacji firmy;
- zmiana struktur właśnościowych poprzez podziały lub fuzje;
- zmiany w zatrudnieniu (zwolnienia i zatrudnianie nowych osób);
- modernizacja lub racjonalizacja procesów w firmie.
Jak jeszcze można uchronić firmę przed problemami finansowymi?
Upadłość to ostateczność, a restrukturyzacja to ostateczne działanie, by się przed nią uchronić. Jednak najlepiej w ogóle nie doprowadzić do niewypłacalności firmy. Jak? Przede wszystkim nie wolno dopuszczać do zalegania z płatnościami i zatorów finansowych. Należy więc z głową wybierać kontrahentów lub dostawców i weryfikować ich jeszcze przed podpisaniem umów. Warto też ubezpieczać transakcje w razie problemów. Koniecznie należy mieć płatności od klientów pod stałą kontrolą. Nie wolno też zwlekać z działaniami windykacyjnymi wobec niepłacących klientów czy kontrahentów. Zwiększenie udziału gotówki również może pomóc utrzymać płynność finansową. Jednak to nie wszystko. Z głową podejmujmy decyzje o zaciąganiu kredytów, sami płaćmy terminowo faktury, by się nie zadłużyć, zatrudniajmy wykwalifikowany personel i rozsądnie planujmy premie oraz benefity. Zadbajmy również o profesjonalne działania marketingowe, jakość produktów i usług oraz obsługi klienta, bo to od klientów zależą zarobki firmy.
Nie zapominajmy o faktoringu
Warto poprosić o pomoc specjalistę, jeśli sami nie czujemy się na siłach, aby wszystkim się zająć. Takim specjalistą jest firma faktoringowa. Faktoring to instrument finansowania przedsiębiorstwa, pozwalający na zachowanie płynności finansowej bez wpadania w długi. Obejmuje on wiele obszarów. Taka firma pomaga weryfikować nowych kontrahentów, a przy pełnym faktoringu nawet przejmuje ryzyko niewypłacalności klienta. Ponadto zajmuje się również natychmiastową windykacją należności. Dzięki temu firma ma stały przepływ gotówki z wystawianych faktur. Gotówkę otrzymuje się nawet w 24h od podpisania umowy. To umożliwia regulowanie własnych zobowiązań na czas. Tym samym faktoring jest naprawdę dobrym zabezpieczeniem i może uratować przed bankructwem choć firmie faktoringowej też trzeba zapłacić. Na pewno warto, aby nie martwić się o to, że klienci nie płacą na czas, co przeszkadza w spłacie własnych zobowiązań.
Popularne artykuły
Umów się na bezpłatną konsultację
Zadzwoń (22)
Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.