Autor: Konrad

5/5 - ilość głosów (1)

Przed wydaniem decyzji kredytowej bank czy instytucja finansowa musi oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia opóźnionej lub niecałkowitej spłaty zadłużenia przez daną osobę. To natomiast wymaga wykorzystania narzędzi, które pomogą ocenić to ryzyko. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod jest ocena punktowa wiarygodności klienta, inaczej scoring BIK. Czym jest scoring BIK? Jaki scoring w BIK jest dobry? Jak go poprawić? Dowiedz się więcej!

Scoring BIK – czym jest?

Scoring, inaczej ocena punktowa, jest wykorzystywany do określenia wiarygodności kredytobiorcy. Jest to kolejne narzędzie, którego używa bank, aby móc podjąć decyzję o udzieleniu kredytu klientowi. Mając dostęp do wyniku scoringu, instytucja uzyskuje informacje dotyczącą prawdopodobieństwa spłaty zobowiązania w kolejnych 12 miesiącach. 

Każdy powinien dążyć do jak najwyższej punktacji, ponieważ im jest ona wyższa, tym większe szanse na uzyskanie produktu bankowego. Z kolei gdy ocena w BIK jest niska, uzyskanie pożyczki może być znacznie trudniejsze. Jeśli w swoim życiu chociaż raz zaciągnąłeś kredyt, pożyczkę lub zdecydowałeś się na zakupy na raty, na pewno znajdujesz się w Biurze Informacji Kredytowej. 

Co ciekawe, Polacy coraz bardziej doceniają wartość swoich danych osobowych. Zdają sobie sprawę z tego, co może z nimi zrobić osoba, która je skradnie, dlatego coraz chętniej korzystają z usług oferowanych przez portal bik.pl. Pod koniec 2023 roku liczba osób używających usług zapewniających bezpieczeństwo finansowe przekroczyła aż 2 miliony!

Źródło: Raport Antyfraudowy BIK, 2023, str. 15, z badania na zlecenie BIK, „Cyberbezpieczeństwo Polaków 2023”, N 1057, 18+, CAWI, Quality Watch

Scoring BIK – co wpływa na ocenę punktową?

Planując zaciągnięcie zobowiązania kredytowego, zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej na temat scoringu BIK. To istotne, ponieważ wciąż wielu osobom wydaje się, że wystarczy mieć czystą historię kredytową lub terminowo regulować raty zobowiązań, aby otrzymać kolejny kredyt czy pożyczkę z banku. 

Nie do końca jest to prawda, choć warto wiedzieć, że podczas obliczania scoringu BIK, największe znaczenie ma terminowa spłata dotychczasowych zadłużeń

Liczy się również liczba pożyczek zaciąganych w tym samym czasie czy ilość wniosków (gdy kredytobiorca często wnioskuje o kredyt, może to sugerować, że zmaga się z kłopotami finansowymi). Istotne jest także doświadczenie – oznacza to, że im dłuższa historia kredytowa, tym większa szansa na pozytywną ocenę banku (pod warunkiem że raty były terminowo spłacane).

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że scoring BIK kształtują także inne czynniki, m.in. takie, na które nie mamy wpływu np. wiek. Znaczenie ma też stan cywilny, wysokość dochodów czy liczba członków rodziny na utrzymaniu. Na ocenę kredytową może wpływać również wykształcenie, wykonywany zawód, stan rachunków w banku czy sposób korzystania z kart płatniczych lub kredytowych.

Źródło: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/454131/bik-prawie-7-mln-polakow-ma-doskonaly-scoring

Jaki scoring w BIK jest dobry?

Zanim postanowisz złożyć wniosek o kredyt lub pożyczkę, warto, abyś dowiedział się więcej na temat tego, jaka ocena punktowa BIK jest dobra. Nie zapominaj jednak, że BIK nie jest jedynym czynnikiem decydującym o ostatecznej decyzji kredytowej. Może okazać się, że mimo doskonałego scoringu, bank nie udzieli kredytu. Jaki scoring w BIK jest dobry? Przedziały scoringu BIK prezentują się następująco: 

  • od 0 do 59 punktów – niska ocena punktowa BIK, zwykle oznacza odrzucenie wniosku kredytowego,
  • od 60 do 80 punktów – przeciętna ocena punktowa BIK, daje spore szanse na kredyt, choć nie gwarantuje pozytywnej decyzji,
  • od 81 do 100 punktów – wysoka ocena punktowa, posiadają ją klienci, którzy regularnie spłacają raty dotychczasowych zobowiązań i mają wysoką zdolność kredytową.

Scoring BIK – ile punktów musisz mieć, aby na pewno uzyskać kredyt? Najlepiej, gdybyś otrzymał ich od 81 do 100. Jeśli jesteś ciekaw, jak sprawdzić BIK i jednocześnie scoring, warto, abyś wiedział, że istnieją na to różne sposoby. 

Jak sprawdzić scoring BIK? Możesz to zrobić bezpośrednio na stronie bik.pl lub w bankowości internetowej. Należy dodać, że w ten sposób możesz pozyskać raporty BIK, alerty BIK albo pakiet tych usług.

Jak poprawić scoring BIK?

Możesz zastanawiać się, jak poprawić scoring BIK, jeśli właśnie odkryłeś, że masz złą ocenę punktową BIK. W takiej sytuacji uzyskanie kredytu w banku może być faktycznie niemożliwe. Jeśli pilnie potrzebujesz pieniędzy, możesz rozważyć skorzystanie z usług firmy pożyczkowej i chwilówkę, ale to nie zawsze jest odpowiednie rozwiązanie. Poza tym wówczas łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Naszym zdaniem lepiej sięgnąć po metody na poprawę oceny punktowej BIK. Jak zwiększyć scoring BIK? Oto kilka sposobów:

  • terminowa spłata istniejących zobowiązań – warto zdecydować się na złożenie dyspozycji automatycznego obciążania konta bankowego płatnością raty, a wówczas ryzyko, że zapomnisz o terminie płatności, jest niewielkie,
  • rozważne korzystanie z kredytów na drobne rzeczy – to dobry sposób na to, abyś stworzył obraz rzetelnego kredytobiorcy. W przypadku braku historii kredytowej bank uważa Cię za anonimowego klienta,
  • zapewnienie stabilnego zatrudnienia – to aspekt, który nie jest widoczny w raporcie BIK, ale ma znaczenie na etapie procesu kredytowania. Wówczas to czy posiadasz stabilne zatrudnienie, czyli umowę o pracę, może mieć kluczowy wpływ na decyzję banku czy firmy pożyczkowej,
  • zmniejszenie liczby zapytań o kredyty i/lub pożyczki – zbyt duża ich liczba, skutecznie obniża zdolność kredytową, 
  • wyrażenie zgody na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie – wówczas kredytodawcy będą mieli dostęp do Twojej historii kredytowej, 
  • w przypadku problemów z terminową spłatą rozważenie kredytu konsolidacyjnego – pozwoli Ci to połączyć wszystkie zobowiązania w jeden kredyt o niższych ratach.

Niektórym osobom wydaje się, że korzystając z tych sposobów, mogą wyczyścić BIK. Jeśli nie wiesz, co to oznacza, sprawdź nasz inny artykuł: Czyszczenie BIK – kiedy i co można zrobić? Niestety usunięcie złej historii kredytowej jest niemożliwe. Gdy jednak zajdą spore zmiany i kredytodawcy zauważą, że opóźnienia w spłacie zdarzały się dawno temu, mogą ponownie zaufać kredytobiorcy. 

Jak często jest aktualizowany scoring BIK?

Aby uzyskać odpowiedź, na powyższe pytanie warto zajrzeć do przepisów Prawa bankowego. Znajdziemy tam informację mówiącą, że banki muszą zaraportować dane zdarzenie do bazy BIK w ciągu 7 dni. Z kolei BIK ma kolejne 7 dni na wprowadzenie przekazanych danych. Z tego wynika, że maksymalnie w ciągu 14 dni pojawią się one w rejestrze, choć zazwyczaj dzieje się to znacznie szybciej. W większości przypadków scoring BIK jest aktualizowany w ciągu kilku dni.

Źródło: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/454131/bik-prawie-7-mln-polakow-ma-doskonaly-scoring

Scoring BIK a kredyt gotówkowy

Zgodnie z prawem finansowym obowiązującym w Polsce, zanim bank udzieli kredytu, koniecznie musi sprawdzić BIK klienta. Dotyczy to oczywiście również kredytu gotówkowego. W tym przypadku niekoniecznie wymagany jest bardzo wysoki scoring BIK. 

Często taki produkt dostępny jest dla osób z neutralnym scoringiem pod warunkiem, że posiadają one odpowiednio wysoką zdolność kredytową. 

Należy podkreślić, że w przypadku kredytu gotówkowego banki nierzadko kierują się wewnętrzną polityką, co oznacza, że niektóre będą wymagały minimum 74 punkty, zaś inne zgodzą się na udzielenie kredytu przy niższym scoringu w BIK.

Scoring BIK a kredyt hipoteczny

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o klientów starających się o kredyt hipoteczny. W takim przypadku odpowiednio wysoki scoring BIK będzie niezbędny, co nie powinno dziwić, ponieważ kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości zazwyczaj jest udzielany na bardzo wysoką kwotę i wyróżnia się długim okresem trwania umowy

Z tego powodu instytucje finansowe muszą surowo i szczegółowo oceniać sytuację finansową każdego zainteresowanego. Bank musi mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie regularnie i rzetelnie spłacać raty zaciągniętego zobowiązania. Warto również dodać, że im wyższą ocenę punktową uzyska klient, tym będzie miał lepszą pozycję do negocjacji z bankiem.

Wcześniejsza spłata kredytu a scoring BIK

Czy wcześniejsza spłata kredytu podnosi scoring BIK? Jest to z pewnością działanie, które może poprawić scoring BIK. To znak dla banku czy instytucji finansowej, że zaciągnięte zobowiązania traktujesz priorytetowo. Ważny do zapamiętania jest jednak fakt, że wcześniejsza spłata kredytu ma wpływ na scoring tylko wtedy, gdy będziesz pamiętał o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych przez BIK, po wygaśnięciu tego zobowiązania.

Czym jest scoring BIK? Zobacz, jak możesz poprawić ocenę punktową! Podsumowanie

Podsumowując, scoring BIK jest obiektywnym narzędziem, z którego istnienia warto zdawać sobie sprawę, szczególnie jeśli masz w planach zaciągnąć jakieś zobowiązanie finansowe. To właśnie m.in. ocena punktowa BIK wpływa na to, czy uda Ci się uzyskać kredytowanie, dlatego tak ważne jest dbanie o jak najlepszy scoring. Gdy ten jest niezadowalający, może to być wynikiem braku terminowości w spłacaniu długów. 

Dowiedziałeś się już, jak podwyższyć scoring w BIK. Jest to możliwe m.in. poprzez terminową spłatę zobowiązań czy dobrze przemyślane korzystanie z produktów bankowych. Jeśli nie znasz swojego scoringu, już teraz zdecyduj się na pobranie raportu BIK z oceną punktową. Gdy natomiast potrzebujesz pomocy w poprawieniu oceny punktowej BIK, skontaktuj się z naszą firmą. Chętnie wskażemy odpowiedni kierunek działania i wesprzemy w załatwieniu wszelkich formalności.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.