Faktoring to coraz powszechniejsza usługa wśród wielu polskich firm i przedsiębiorstw. Dowiedz się, czy warto z niej skorzystać i jaki rodzaj faktoringu wybrać.
Czy faktoring w wersji jawnej, czy też cichej będzie lepszym rozwiązaniem w Twojej sytuacji? Poznaj, od czego to zależy i co powinieneś wybrać, aby osiągnąć maksimum korzyści z tych sposobów finansowania faktur.
Faktoring jawny a faktoring cichy – najistotniejsze różnice
Faktoring to popularna usługa pozwalająca przedsiębiorcom na skorzystanie z pieniędzy ‘zamrożonych’ w nieopłaconych jeszcze fakturach. Faktury z długim terminem płatności są stosowane dość często i oznacza to zablokowanie dużych kwot. Banki lub specjalne przedsiębiorstwa kupują takie faktury i wypłacają pieniądze od razu – później odzyskując je od opłacającego fakturę. Może się to odbywać na dwa różne sposoby:
- faktoring jawny;
- faktoring cichy (zwany także faktoringiem ukrytym, tajnym, niejawnym).
Faktoring jawny to najczęściej wybierane rozwiązanie. Kontrahenci firmy korzystającej z faktoringu zostają poinformowani o cesji wierzytelności i wpłat dokonują oni na konto przedsiębiorstwa faktoringowego. W przypadku faktoringu ukrytego płacący nie wiedzą, że doszło do jakichś zmian i wysyłają pieniądze na konto firmy, z którą mają rozliczenia, a ono przekazuje je do przedsiębiorstwa, które już wcześniej wysłało jej pieniądze za tę fakturę. Oba te rozwiązania mają swoje zalety. Faktoring jawny to możliwość zaliczenia jego kosztów (prowizje, odsetki) do kosztów uzyskania przychodu, co zmniejsza opłacane podatki. W przypadku faktoringu cichego nikt nie wie, że dane przedsiębiorstwo korzysta z takiej usługi, co często jest istotne dla danej firmy. Minusem tego rozwiązania jest to, że jest ono bardziej ryzykowne dla udzielającego swego rodzaju pożyczki przedsiębiorstwa. Więc musi ono dokładnie zbadać, jak duże jest to ryzyko i może nie zgodzić się na finansowanie faktur danej firmie.
W jakich sytuacjach wybrać finansowanie faktur jawne?
Jawny faktoring wydaje się rozwiązaniem prostszym i jeśli jest taka możliwość to lepiej z niej skorzystać. Oznacza to wspomniane już obniżenie podatku i dodatkowo pozwala łatwiej działać firmie faktorującej. Przed wypłaceniem pieniędzy musi ona dokonać oceny czy dana faktura zostanie opłacona. Jeżeli może oficjalnie zwrócić się do przedsiębiorstwa oceniając jego stan jak i pytając się, czy nie ma przeszkód prawnych przed skorzystaniem z takiej usługi. Niektórzy biznesmeni obawiają się negatywnej oceny tego, że korzystają z faktoringu. Jednak robią tak naprawdę duże przedsiębiorstwa, a dodatkowo oznacza to, że firma była oceniona pozytywnie, co zwiększa jej wiarygodność na rynku. Wątpliwe biznesy nie uzyskają możliwości faktoringu faktur, które dopiero mają zostać opłacone.
W jakich sytuacjach wybrać finansowanie faktur ciche?
Właściwie jedynym przypadkiem, kiedy warto jest zastosować ukryte finansowanie faktur to sytuacja gdy kontrahent zastrzegł w kontrakcie, że nie zgadza się na takie działania. Fakturowanie jest wtedy rodzajem pożyczki dla firmy, o której jej kontrahent nie wie. Należy tutaj, abyś pamiętaj o zupełnie innym sposobie rozliczania podatku Vat przy pożyczkach i faktoringu, co przy błędnym zastosowaniu może oznaczać kłopoty z Urzędem Skarbowym. W związku z takimi utrudnieniami nie wszyscy faktorzy oferują taką usługę i stanowi ona mniej niż 10 procent rynku takich działań.
Pamiętaj również o tym, że jeśli w umowie z kontrahentem masz wpisany zakaz stosowania faktoringu, to nie oznacza to całkowicie zamknięcia drogi jawnej i korzystania z wersji ukrytej lub zupełnego porzucenia tego pomysłu. Możesz się zwrócić do danego przedsiębiorstwa z prośbą o zgodę na faktoring, która może zostać udzielona lub nie. Jeżeli współpraca przebiega poprawnie, to prawdopodobne jest wydanie takiej zgody, co pozwoli Ci skorzystać z łatwiejszej i tańszej metody finansowania jawnego faktur.
Warto też dokładnie sprawdzić rodzaj faktoringu, gdyż w przypadku tak zwanego faktoringu pełnego ryzyko bierze na siebie faktor i to on będzie miał straty, gdy faktura nie zostanie nieopłacona. Przy faktoringu niepełnym nie ma takiej ochrony i może nastąpić konieczność zwrotu otrzymanych już wcześniej pieniędzy.
Finansowanie faktur bywa też mylone z odzyskiwaniem pieniędzy od firm zalegających z płatnościami. Nie należy mylić tych pojęć – faktoring dotyczy faktur z długim terminem spłaty, a nie przeterminowanych. Te drugie bywają sprzedawane za niedużą część swojej wartości, co jest próbą odzyskania chociaż części pieniędzy.
Jeśli wystawiłeś dużo faktur, na przykład z terminem płatności 60-dniowym, to możesz dzięki faktoringowi otrzymać te pieniądze w ciągu 24 godzin i już je rozdysponować. W wielu sytuacjach jest to działanie konieczne dla dobrego funkcjonowania firmy i tańsze oraz prostsze od starania się o kredyt w komercyjnym banku.
Popularne artykuły
Umów się na bezpłatną konsultację
Zadzwoń (22)
Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.