Autor: Konrad

Oceń ten artykuł

Polacy coraz chętniej decydują się na inwestycje na rynku nieruchomości. Jedni po prostu kupują mieszkania na wynajem, drudzy z kolei decydują się na szybszą formę zarobienia dużych pieniędzy, czyli budowanie domów i mieszkań, które następnie trafiają na sprzedaż. Aby jednak móc zostać deweloperem, niezbędny jest nie tylko dobry biznesplan, ale także środki, za które będzie możliwe wybudowanie np. osiedla domów na sprzedaż. Nie każdy deweloper ma własny kapitał, dlatego wielu przedsiębiorców pozyskuje go ze źródeł zewnętrznych. Sprawdź, jak wygląda finansowanie inwestycji deweloperskich. 

Sposoby finansowania inwestycji deweloperskich

Możliwości finansowania inwestycji deweloperskich jest całkiem sporo. Warto mieć na uwadze, że w większości przypadków nie obejdzie się bez zewnętrznego finansowania. Skąd zatem można pozyskać pieniądze na realizację projektów deweloperskich? Oto dostępne sposoby, dzięki którym będziesz mógł wystartować w branży deweloperskiej czy też przyspieszyć rozwój swojego biznesu.

Kapitał własny

Jednym ze sposobów na finansowanie inwestycji deweloperskich jest wykorzystanie kapitału własnego. Może wydawać się to najprostszym sposobem na zrealizowanie projektu, aczkolwiek czy na pewno jest tym najlepszym? Zdecydowanie nie, ponieważ wybudowanie jakiejkolwiek nieruchomości to duże koszta, zatem nawet jedna inwestycja może negatywnie wpłynąć na płynność finansową. Nie wspominając już o tym, że przecież nie każdy deweloper dysponuje dużymi sumami.

Własne źródła w przypadku finansowania inwestycji deweloperskich to dobry wybór tylko wtedy, gdy deweloper dysponuje np. zamrożonym kapitałem czy nadwyżkami wygenerowanymi przez oszczędności podatkowe. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze warto zapoznać się z innymi możliwościami finansowania projektów deweloperskich takimi jak np. kredyt deweloperski, pożyczka pieniężna, czy crowdfunding, aby móc podjąć najlepszą decyzję.

Kredyt deweloperski

Często wybieranym sposobem jest kredyt deweloperski (kredyt inwestycyjny pod budowę). Jest to kredyt celowy, czyli deweloperzy mogą go uzyskać jedynie na konkretny cel. W tym przypadku będzie to np. budowa lokali mieszkalnych lub rozbudowa istniejącej inwestycji. Deweloper może otrzymać w ten sposób środki na budowę m.in. apartamentów, biurowców, budynków wielorodzinnych czy osiedli. 

Zazwyczaj okres kredytowania w tym przypadku wynosi od 3 do 5 lat, natomiast wysokość kredytu deweloperskiego to maksymalnie 80% wartości inwestycji. Dużym plusem jest też to, że ten produkt jest dostępny w licznych bankach – te chętnie udzielają finansowania deweloperom, chociażby ze względu na bardzo dobrą koniunkturę na rynku nieruchomości.

Pożyczka 

Finansowanie inwestycji deweloperskich może odbywać się również poprzez zaciągnięcie pożyczki. Tego typu produkt jest oferowany przez liczne instytucje finansowe (firmy pożyczkowe). Może zapewnić nawet kilka milionów złotych na realizację projektu deweloperskiego. Istotnym aspektem jest też to, że pożyczki bywają udzielane znacznie szybciej i na bardziej liberalnych zasadach niż kredyty.

Dla wielu deweloperów znaczenie ma również długi okres na spłatę całego zobowiązania, choć oczywiście wszystko jest tutaj zależne od warunków podanych w umowie. Wartym podkreślenia jest fakt, że pożyczka może być ciekawą alternatywą dla kredytu deweloperskiego. Szczególnie powinna zainteresować nowych (i małych) graczy na rynku deweloperskim, mających nieugruntowaną pozycję, czy zmagających się z brakiem środków na już rozpoczętą inwestycję lub potrzebujących większych nakładów w krótkim czasie (np. ze względu na wzrost cen materiałów).

Zewnętrzni inwestorzy

Dwa powyższe sposoby na finansowanie inwestycji deweloperskich są zdecydowanie tymi najpopularniejszymi. Ale jako deweloper warto, abyś rozważył także inne rozwiązania takie jak np. pozyskanie zewnętrznych inwestorów. Znajdź zainteresowanych, którzy chcieliby zainwestować w Twoją firmę i stać się wspólnikami w Twojej spółce z o.o. lub komandytariuszami w przypadku spółki komandytowej. Mogą oni także kupić obligacje. Inną opcją jest zaproponowanie inwestorom udziału w zysku.

Wpłaty klientów

Finansowanie projektów deweloperskich może odbywać się także z wykorzystaniem wpłat klientów. Kiedyś ten sposób pozyskania środków cieszył się ogromną popularnością. Działało to w ten sposób, że klienci powierzali pieniądze za nieruchomość na rzecz budowy. Dużo jednak zmieniła Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z 2012 roku, która sprawiła, że deweloperzy nie mogą swobodnie wykorzystywać całości kwoty wpłaconej przez klienta. Pieniądze trafiają na rachunek powierniczy, a deweloper otrzymuje dostęp do kolejnych transz pieniędzy po zakończeniu każdego etapu budowy (zgodnie z harmonogramem). I chociaż jest to wciąż skuteczny sposób na finansowanie inwestycji deweloperskich, niestety klienci coraz rzadziej chcą płacić za nieruchomości, które dopiero powstaną.

Crowdfunding 

Stosunkowo nową metodą finansowania działalności deweloperskich jest crowdfunding. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to „finansowanie przez tłum”, chociaż w naszym kraju częściej używa się określenia „finansowanie społecznościowe”. To nic innego jak publiczne zbieranie środków od niewielkich inwestorów zainteresowanych danym projektem z wykorzystaniem internetowych platform inwestycyjnych. Przykładowymi serwisami są m.in. Wspieram.to, Beesfund.com, czy PolakPotrafi.pl.

Jeśli wciąż nie wiesz, skąd pozyskać finansowanie inwestycji deweloperskich, skonsultuj się z ekspertem i dowiedz się, dlaczego warto korzystać z usług doradztwa finansowego.

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać finansowanie inwestycji deweloperskich?

Aby mieć szanse na finansowanie inwestycji deweloperskich, konieczne jest spełnienie szeregu warunków i przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jakie są kluczowe warunki, aby uzyskać finansowanie projektów deweloperskich? Najczęściej wymagania prezentują się następująco:

  • Rzetelny biznesplan. Jednym z najważniejszych wymogów jest stworzenie i zaprezentowanie biznesplanu, czyli dokumentu zawierającego precyzyjny opis projektu. Powinien zawierać takie elementy jak m.in. rodzaj nieruchomości, lokalizacja, skala projektu, etapy budowy, terminy realizacji i prognozy finansowe. Niemniej ważna jest analiza rynku potwierdzająca zapotrzebowanie na planowaną inwestycję czy analiza lokalnej konkurencji. 
  • Odpowiednie doświadczenie dewelopera. Przy staraniu się o finansowanie inwestycji deweloperskich istotne jest także to, aby deweloper posiadał udokumentowane doświadczenie w realizacji podobnych projektów czy referencje od wcześniejszych partnerów biznesowych. Jest to najlepszy dowód na to, że deweloper jest wiarygodny i profesjonalny. 
  • Historia kredytowa. Znaczenie ma ogólna sytuacja finansowa przedsiębiorcy czy nawet majątek dewelopera. Inwestor przyjrzy się tym aspektom, aby móc ustalić, czy deweloper jest wypłacalny. 
  • Zabezpieczenia finansowe. Wymagane są także zabezpieczenia finansowe, a mówiąc dokładniej: m.in. wkład własny, dzięki któremu inwestorzy widzą zaangażowanie dewelopera w projekt. Jest to jednocześnie mniejsze ryzyko dla inwestujących. Oprócz tego konieczne mogą być np. zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości. 
  • Wymagana dokumentacja. Starając się o finansowanie inwestycji deweloperskich, nastaw się na to, że inwestorzy będą chcieli zobaczyć szereg dokumentów. Najważniejszymi mogą być np. pozwolenia na budowę, czy przedwstępne umowy sprzedaży (lub wynajmu) nieruchomości. 
  • Analiza ryzyka. Przeprowadzenie analizy ryzyka również ma kolosalne znaczenie. Deweloper powinien zidentyfikować potencjalne ryzyka, a także stworzyć strategie zarządzania tymi ryzykami. 

Strategia marketingowa. Istotnym warunkiem może być nawet strategia marketingowa i zrobienie planu marketingowego, który obejmie promocję projektu czy strategia sprzedaży.

Finansowanie inwestycji deweloperskich. Podsumowanie

Podsumowując, inwestycje deweloperskie wiążą się z ogromnymi kosztami, dlatego nic dziwnego, że deweloperzy powszechnie korzystają z różnych form finansowania zewnętrznego takich jak np. kredyt deweloperski, pożyczka, czy zewnętrzni inwestorzy. Chociaż takie rozwiązanie wiąże się z nowymi obowiązkami i ryzykami po stronie dewelopera, to jednak często jest to jedyna opcja na to, aby móc zrealizować dany projekt deweloperski. 

Oczywiście uzyskanie finansowania inwestycji deweloperskich nie jest prostą sprawą, a za najważniejsze wymagania uznaje się m.in. doświadczenie w realizacji podobnych projektów, dobrą historię kredytową, biznesplan, czy przeprowadzenie licznych analiz. Jeśli chcesz, abyśmy pomogli Ci w uzyskaniu odpowiedniego finansowania, zachęcamy do kontaktu i skorzystania z darmowej konsultacji już teraz.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.