Płynność finansowa

Zadbaj o płynność finansową firmy z pomocą ekspertów.

Pomożemy Ci zabezpieczyć płynność finansową dzięki korzystnym liniom kredytowym, kredytom obrotowym i faktoringowi. Zaufaj specjalistom i nie przepłacaj.

Płynność finansowa w firmie - EIF

Co to jest płynność finansowa?

Najprostsza definicja płynności finansowej wskazuje, że jest to zdolność przedsiębiorcy do pokrywania na czas wszelkich niezbędnych wydatków związanych z bieżącym prowadzeniem działalności. Nie chodzi jednak o zdolność do zrealizowania w danej chwili dużej inwestycji, a o nieprzerwane i stabilne działanie.

W takim razie, czym jest płynność finansowa w praktyce? Brakiem problemów z terminowym wypłacaniem wynagrodzeń pracownikom, opłacaniem rat i rachunków, a także zakupem niezbędnych surowców, półproduktów oraz towarów. 

Jeśli własne środki nie wystarczają, aby zapewnić pełne pokrycie bieżących wydatków, warto zwrócić się po wsparcie do specjalisty. Nasi doradcy przeanalizują sytuację Twojej firmy i znajdą najlepsze rozwiązanie. Dobierzemy korzystny kredyt, linię kredytową lub ofertę faktoringu.

Znaczenie płynności finansowej

Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, czym jest płynność finansowa i jak nią zarządzać. To jeden z filarów skutecznego prowadzenia biznesu. Znaczenie płynności finansowej jest odczuwalne na każdym kroku w codziennej działalności np. w dniu wypłacania wynagrodzeń lub gdy konieczne będzie dotankowanie firmowej floty pojazdów. Przy braku płynności finansowej firma nie może funkcjonować optymalnie, a niekiedy nawet wcale.

W niektórych przypadkach wyniki oceny płynności finansowej przedsiębiorcy mogą okazać się także kluczowe dla jego rozwoju. Bank rozpatrujący wniosek o kredytowy firmy, np. o kredyt inwestycyjny, zawsze zweryfikuje jego płynność finansową. Dzięki temu będzie mógł zweryfikować, czy przedsiębiorca da radę na czas spłacać raty. 

Czynniki wpływające na płynność finansową

Znając kluczowe czynniki kształtujące płynność finansową, można skutecznie przeciwdziałać jej utracie lub podjąć odpowiednie kroki, aby ją odzyskać. Składają się na nią aspekty zewnętrzne, na które przedsiębiorca nie ma realnego wpływu, a także kwestie wewnętrzne.

Do pierwszej grupy zaliczymy m.in. stan danej branży, a także ogólną sytuację ekonomiczno-polityczną na świecie lub na poszczególnych rynkach. Dużym wyzwaniem dla płynności finansowej wielu przedsiębiorców może okazać się np. rosnąca inflacja, wynikająca z konfliktów zbrojnych, pandemii (i przerwania łańcuchów dostaw) lub innych podobnych przyczyn.

Czynniki wewnętrzne to z kolei przede wszystkim struktura zadłużenia, a także nawiązane relacje biznesowe. Odpowiedni dobór kontrahentów, aby zmniejszyć ryzyko utraty płynności finansowej przez zatory płatnicze, niejednokrotnie okaże się kluczowy. Istotne są także warunki zawartych umów, m.in. w zakresie terminów płatności. 

Trzeba także pamiętać, że każda branża ma swoją specyfikę, jeśli chodzi np. o czas realizacji projektów i przyjęte zasady wypłaty wynagrodzenia. Swoją strategię biznesową trzeba dostosować tak, aby zapewniać sobie regularny dopływ środków wystarczających na pokrycie wszystkich bieżących potrzeb przedsiębiorstwa do czasu otrzymania kolejnych funduszy.

Najważniejsze wskaźniki płynności finansowej

Wskaźniki statyczne i dynamiczne płynności finansowej różnią się zakresem analizowanych danych. W pierwszym przypadku wykorzystywane są informacje o sytuacji finansowej firmy na dany moment. Kluczowymi dokumentami będą rachunek zysków i strat oraz bilans. Z kolei wskaźniki dynamiczne skupiają się na ocenie płynności finansowej w wybranym okresie sprawozdawczym, w czym pomaga rachunek przepływów pieniężnych.

Można wyróżnić trzy przykładowe wskaźniki płynności finansowej statycznej, które są najchętniej wykorzystywane przez przedsiębiorców, a mianowicie:

    • wskaźnik bieżącej płynności finansowej (current ratio),
    • wskaźnik przyspieszonej płynności finansowej (quick ratio),
    • wskaźnik natychmiastowej płynności finansowej (wskaźnik płynności finansowej I stopnia).

Pierwszy z nich wskazuje, jaka jest możliwość firmy do wywiązania się ze swoich zobowiązań dzięki upłynnianiu aktywów obrotowych (np. posiadanych zapasów). Quick ratio działa na podobnej zasadzie, ale wyklucza spośród aktywów obrotowych zapasy, skupiając się na krótkoterminowych należnościach i inwestycjach. 

Z kolei wskaźnik natychmiastowej płynności finansowej pozwala zweryfikować, czy przedsiębiorca jest w stanie pokryć wszystkie zobowiązania bieżące, korzystając jedynie z dostępnych już bezpośrednio środków pieniężnych.

Dynamiczne wskaźniki płynności finansowej można natomiast podzielić na trzy główne grupy:

    • wskaźniki wystarczalności gotówkowej (np. wskaźnik wystarczalności gotówki operacyjnej na spłatę zobowiązań ogółem lub na spłatę zobowiązań długoterminowych),
    • wskaźniki wydajności gotówkowej (m.in. wskaźnik wydajności gotówkowej sprzedaży, wydajności gotówkowej zysku),
    • wskaźniki struktury przepływów pieniężnych (takie jak wskaźnik zdolności generowania operacyjnych przepływów netto).

Utrata płynności finansowej – przyczyny i skutki

Przykładowe przyczyny utraty płynności finansowej firmy obejmują:

    • nieterminowe płatności ze strony kontrahentów,
    • odroczenie terminów płatności na zbyt długi czas,
    • wysoką inflację,
    • załamanie na rynku,
    • pojawienie się nowego silnego konkurenta i odpływ kluczowych klientów w krótkim czasie,
    • wzrost stóp procentowych przy nadmiernym obciążeniu zobowiązaniami finansowymi.

Skutki utraty płynności finansowej są zależne od okoliczności. M.in. tego, jak długo trwa problem z brakiem płynności finansowej w firmie i jak bardzo jest poważny. Najczęściej spotykane z nich to przede wszystkim:

Skutki utraty płynności finansowej są zależne od okoliczności. M.in. tego, jak długo trwa problem z brakiem płynności finansowej w firmie i jak bardzo jest poważny. Najczęściej spotykane z nich to przede wszystkim:

    • rezygnacja z pracy doświadczonych pracowników,
    • odsetki za opóźnienie w spłacie zobowiązań, w dalszej perspektywie egzekucja komornicza,
    • przestój w produkcji lub sprzedaży z uwagi na brak surowców, towarów,
    • kary umowne za niewykonanie lub niewłaściwe wykonanie umów.

Brak płynności finansowej może także przełożyć się na poziom zaufania ze strony potencjalnych kontrahentów. Istnieje zagrożenie, że po zbadaniu sytuacji firmy zdecydują się nie nawiązywać z nią współpracy, aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka.

Jak sprawdzić płynność finansową firmy?

Dla każdego wskaźnika płynności finansowej obowiązuje określony wzór matematyczny, za pomocą którego można zweryfikować sytuację firmy.

Wzory wskaźników płynności finansowej, z którymi można spotkać się najczęściej, to:

    • bieżąca płynność finansowa = aktywa obrotowe / zobowiązania krótkoterminowe,
    • przyspieszona płynność finansowa = (aktywa obrotowe – zapasy) / zobowiązania bieżące,
    • natychmiastowa płynność finansowa = środki bieżące / zobowiązania bieżące.

Jak obliczyć płynność finansową szybciej i prościej? Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowego kalkulatora płynności kredytowej.

Analiza płynności finansowej firmy wymaga nie tylko dokonania odpowiednich wyliczeń, ale też właściwej interpretacji wyników. Ile powinien wynosić wskaźnik bieżącej płynności finansowej? Najlepiej między 1,5 a 2,0. Jeśli plasuje się nieco niżej, otrzymujemy sygnał, że jest pole do poprawy. W przypadku, gdy spada poniżej 1,0, odzyskanie płynności finansowej staje się priorytetem.

Dla przyspieszonej płynności finansowej za odpowiedni uważa się wynik równy lub przekraczający 1,0, zaś dla natychmiastowej płynności finansowej wskaźnik w przedziale 0,1-0,2. Wbrew pozorom zbyt wysokie wskaźniki płynności finansowej nie są dobrym znakiem. Oznaczają, że firma gromadzi dużą nadwyżkę środków, którą mogłaby przeznaczyć na inwestycje i zwiększenie rentowności przedsiębiorstwa.

Chcesz zadbać o płynność finansową swojej firmy?

Doradcy EIF znajdą rozwiązanie skrojone na miarę. Bezpiecznie, szybko i skutecznie.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca chce wiedzieć, jak sprawdzić płynność finansową firmy kontrahenta, trzeba posiłkować się informacjami dostępnymi publicznie (np. sprawozdaniem finansowym spółki, jeśli ma ona obowiązek je złożyć). W BIK-u i na listach dłużników można szukać informacji o ewentualnych opóźnieniach w spłacie zadłużeń, zaś CEIDG i KRS zawierają m.in. wpisy o przejściu przedsiębiorcy w stan upadłości.

Jak poprawić płynność finansową firmy?

Sposobów na to, jak poprawić płynność finansową w firmie, jest wiele. Część z nich opiera się na zmianach organizacyjnych wewnątrz przedsiębiorstwa, inne koncentrują się na korzystaniu z zewnętrznych produktów finansowych i usług. Do pierwszej kategorii należy analiza i ewentualna zmiana zasad udzielania klientom kredytów kupieckich, czyli wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności. 

Chodzi o to, aby zaplanować harmonogram płatności ze strony kontrahentów tak, aby nie pozostawać przez zbyt długi czas bez odpowiedniego zastrzyku gotówki. To szczególnie ważna kwestia, jeśli brak płynności finansowej wynika właśnie z problemów z przedłużającym się oczekiwaniem na opłacenie faktur.

Najpopularniejszymi zewnętrznymi metodami zarządzania płynnością finansową są kredyt obrotowy, linia kredytowa oraz faktoring. Kredyt obrotowy to krótkookresowy produkt finansowy dla firm, który pozwala szybko i efektywnie pozyskać potrzebne środki na bieżące wydatki, a następnie spłacić zobowiązanie w ratach lub jednorazowo.

Linia kredytowa zostaje otwarta w rachunku bankowym i pozwala na skorzystanie z dodatkowych środków, gdy własne fundusze zostaną wyczerpane. Stanowi więc formę poduszki finansowej, która umożliwia normalne funkcjonowanie firmy w trudnym okresie, a tym samym pozwala na skuteczne zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa. Odsetki są naliczane jedynie od faktycznie wykorzystanej kwoty, którą można przeznaczyć na sfinansowanie wszelkich wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Faktoring jest bezpośrednią odpowiedzią na problemy przedsiębiorców z ograniczeniem lub utratą płynności finansowej z powodu wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności. W ramach faktoringu przedsiębiorca (faktorant) dokonuje przeniesienia wierzytelności z tytułu faktury na firmę faktoringową (faktora). 

Faktorant w zamian otrzymuje błyskawicznie nawet do 100% wartości faktury, bez konieczności czekania na upływ wyznaczonego terminu płatności. Natomiast klient, zamiast opłacać fakturę firmie, z której usług skorzystał, reguluje ją wobec firmy faktoringowej, ciesząc się przy tym możliwością skorzystania z kredytu kupieckiego. Zapraszamy do kontaktu z doradcami EIF w celu wyboru najlepszej formy finansowania – i najkorzystniejszej oferty linii kredytowej, kredytu obrotowego lub faktoringu.

Dlaczego warto?

Sprawdź co może dać Ci faktoring.

Korzyści z faktoringu:

  • Pieniądze, które zarobiłeś z tytułu wykonanej usługi, dostarczonych produktów czy skończonego projektu, dostajesz od ręki (w ciągu 24 h);

  • Poprawia płynność i stabilność finansową Twojej firmy;

  • Możliwość błyskawicznego sfinansowania faktury;

  • Możliwość wydłużenia terminów płatności dla kontrahentów;

  • Stały dostęp do pieniędzy;

  • Proces uruchomienia usługi – 15 minut;

  • Zaległości bieżące do 60 dni;

  • Produkt, który łączy się idealnie z innymi produktami;

  • Usługa faktoringu pozwala Ci na dysponowanie środkami od razu i przeznaczenie ich na dowolnie wybrany cel.

Ograniczenia:

  • Limit faktoringowy przyznawany w oparciu o kondycję firmy;

  • Obawa o pogorszenie relacji z partnerami biznesowymi (powiadomienie kontrahentów o zawarciu umowy faktoringowej);

  • Prowizje za korzystanie z produktu;

  • Brak możliwości finansowania sprzedaży detalicznej, gotówkowej i komisowej (tylko faktury).

Konsolidacja chwilówek wydaje się zbyt czasochłonna i skomplikowana?

Skorzystaj z pomocy doświadczonych doradców EIF.

Opinie klientów:

Loading...

Skontaktuj się z nami.

Wypełnij formularz:

Sprawdź nasze usługi:

Uproszczona restrukturyzacja

Masz długi, ale chcesz prowadzić dalej firmę i spłacić swoje należności? Dowiedz się jak rozpocząć proces restrukturyzacji.

Konsolidacja rat i kredytów

Świetny sposób na odzyskanie płynności finansowej. Z reguły polega na tym, że kilka rat (lub kredytów) łączy się w jedną (w jeden).

Kredyty i pożyczki dla firm

Sprawdź jaki rodzaj kredytu będzie najlepszy dla Twojego biznesu? Z nami pozyskanie kredytu będzie łatwiejsze i zyskasz większe szanse na sukces.