Autor: Konrad

Oceń ten artykuł

Czasem o długach dowiadujemy się poprzez… otrzymanie wezwania do zapłaty. Zdecydowanie nie jest to miła sytuacja, ale niestety tak się może stać, jeśli często korzystamy z kredytów i pożyczek. Wówczas utrata kontroli nad sytuacją finansową jest bardzo realna. W przypadku, gdy zapomnisz o jakimś zaciągniętym zobowiązaniu, po pewnym czasie wierzyciel może złożyć wniosek przeciwko Tobie i uruchomi się windykacyjne postępowanie sądowe. Dlatego każdy z nas raz na jakiś czas powinien kontrolować swoje zadłużenia, by upewnić się, że wszystko jest w porządku. Jak to zrobić? Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Jak sprawdzić zadłużenie? Kilka sposobów

Wiadomo, że nikt nie lubi otrzymywać informacji o długach, jednakże lepiej o nich wiedzieć, niż żyć w nieświadomości. Jeśli nie będziesz regulował długów, problemy mogą się nawarstwiać. Gdy podejrzewasz, że możesz mieć jakieś zadłużenia, możesz to sprawdzić m.in. w Biurze Informacji Kredytowej, Biurze Informacji Gospodarczej, ZUS-ie, US, czy u komornika. Jak sprawdzić zadłużenie w najprostszy sposób? Poniżej prezentujemy więcej informacji na ten temat.

Jak sprawdzić zadłużenie w BIK-u?

Możesz być zainteresowany uzyskaniem odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić swoje zadłużenie w BIK, jeśli podejrzewasz lub zwyczajnie wiesz, że masz długi. W tym systemie możesz sprawdzić wpisy dotyczące Ciebie, jak i Twoich kontrahentów. BIK umożliwia pozyskanie informacji o zadłużeniu właściwego każdego interesującego Ciebie podmiotu.

Istotną informacją jest to, że sprawdzenie danych BIK jest bardzo prostą czynnością. Jak sprawdzić BIK? Jedyne co musisz zrobić to wejść na stronę internetową Biura Informacji Kredytowej pod adresem www.bik.pl. Następnie musisz założyć konto, potwierdzić swoją tożsamość i uiścić odpowiednią opłatę. Jakie informacje znajdziesz na swoim koncie w BIK-u? Są to m.in.: 

  • szczegółowa historia zobowiązań kredytowych i finansowych,
  • wskaźnik sytuacji płatniczej konsumenta,
  • ocena punktowa BIK (scoring).

Jak sprawdzić zadłużenia w BIK-u za darmo? Warto dodać, że zgodnie z aktualnymi przepisami każdy z nas może pobrać raport BIK zupełnie za darmo (raz na 6 miesięcy) i dowiedzieć się o ewentualnych zadłużeniach. Jeśli chcesz z tego skorzystać, możesz wysłać odpowiednią dyspozycję np. elektronicznie poprzez serwis internetowy (wymagana jest rejestracja konta). 

Jak sprawdzić, czy jest się zadłużonym w inny sposób? Gdy powyższa metoda Ci nie odpowiada, wiedz, że możesz to zrobić również tradycyjnie, wysyłając wniosek na adres korespondencyjny BIK-u. Najczęściej w ciągu miesiąca BIK wysyła zamówiony raport, lecz pamiętaj, że prezentuje on tylko podstawowe informacje dotyczące historii kredytowej.

Jak sprawdzić zadłużenie w BIG-u?

Jeśli natomiast jesteś ciekaw, jak sprawdzić zadłużenie w BIG-u, czyli w Biurze Informacji Gospodarczej, które zbiera, przechowuje i udostępnia informacje dotyczące tego, jak osoby fizyczne, a także podmioty gospodarcze realizują swoje zobowiązania kredytowe oraz pozakredytowe, czytaj dalej.

Jak sprawdzić zadłużenie w BIG? Podobnie jak w przypadku BIK-u konieczne jest założenie specjalnego konta na stronie BIG InfoMonitor. Podczas tego procesu uzupełnij wymagane informacje, wyślij skan dowodu w celu potwierdzenia tożsamości, a następnie potwierdź założenie konta, klikając w link aktywacyjny wysłany na adres e-mail. Po tym będziesz mógł zalogować się na swoje konto i sprawdzić informacje na swój temat w systemie bądź pobrać raport w PDF.

BIK a BIG

Warto również dodać, że chociaż wielu konsumentom wydaje się, że Biuro Informacji Kredytowej i Biuro Informacji Gospodarczej to jest to samo, to jednak między tymi bazami dłużników występują duże różnice. BIK a BIG, jakie cechy je wyróżniają? Przede wszystkim zbierają nieco inny rodzaj danych. BIK gromadzi dane o zaległościach w bankach, firmach pożyczkowych czy leasingowych, z kolei BIG, oprócz wymienionych już danych, zbiera także informacje o zaległościach pozabankowych.

Jak sprawdzić zadłużenie w KRZ?

Jak sprawdzić Krajowy Rejestr Zadłużonych, czyli KRZ? Bezpłatny dostęp do danych zgromadzonych na tym portalu możesz uzyskać, wchodząc na jedną ze stron takich jak: prs.ms.gov.pl i krz.ms.gov.pl. Zaletą tego systemu jest to, że nie trzeba się logować i są tam dostępne wyłącznie informacje ujawnione.

Jak sprawdzić zadłużenie w ZUS-ie?

Przedsiębiorcy, którzy nie będą uiszczali opłat na rzecz ZUS, mogą mieć spore problemy. Przede wszystkim może to spowodować powstawanie zadłużenia w ZUS-ie, a to prosta droga do kar finansowych i rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego. Chcąc się upewnić, że płacisz składki na czas, możesz się zastanawiać, jak sprawdzić zadłużenie w ZUS-ie?

Właściwie istnieją dwa sposoby weryfikacji. Jak sprawdzić, czy ktoś jest zadłużony w ZUS-ie bez wychodzenia z domu? Służy do tego platforma Usług Elektronicznych (PUE). Sposób online jest często wybierany, lecz warto podkreślić, że strona nie jest intuicyjna, dlatego może sprawić niemałe problemy osobom, które niezbyt często korzystają z portalu. 

Gdy mimo to zdecydujesz się na sprawdzenie aktualnych zaległości w ZUS-ie online, wiedz, że wystarczy, że się zalogujesz na swoje konto na platformie PUE, wejdziesz w „Panel płatnika” i wybierzesz zakładkę „Należne składki i wpłaty”. Tam właśnie jest dostępna tabela prezentująca szczegółowe informacje o należnościach i zobowiązaniach wobec ZUS-u. Powinna zainteresować Cię szczególnie kolumna „saldo WN”, gdzie są wszystkie zaległości z tytułu nieopłacanych składek. 

Jaki jest inny sposób na sprawdzenie zadłużenia w ZUS-ie? Oczywiście powyżej przedstawiony sposób nie jest jedyną metodą. Alternatywą jest odwiedzenie placówki ZUS – pracownik sprawdzi Twoje zadłużenie i odpowie na wszystkie męczące Cię pytania. Pamiętaj, aby wówczas zabrać ze sobą dokument tożsamości.

Jak sprawdzić zadłużenie w US?

Z różnych powodów zobowiązania podatkowe mogą schodzić na drugi plan. Tak właśnie tworzą się niemałe zadłużenia wobec Urzędu Skarbowego (US). Niezależnie od tego, czy jest to wynik zaniedbania, czy zapominalstwa, warto wiedzieć, że brak terminowych wpłat prowadzi do ogromnych problemów, m.in. naliczania odsetek. Dlatego każdy przedsiębiorca powinien znać odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić zadłużenie w US.

Jak sprawdzić, ile mam zadłużenia w US bez wychodzenia z domu? Na szczęście od dłuższego już czasu podatnicy mogą sprawdzić tę kwestię online. Cały proces odbywa się na stronie podatki.gov.pl, gdzie można załatwić liczne kwestie podatkowe – bez wychodzenia z domu, 24/7, na dowolnym urządzeniu. 

Jak sprawdzić zadłużenie podatkowe, będąc osobą fizyczną? Warto wykorzystać do tego e-Urząd Skarbowy, który umożliwia uzyskanie zaświadczenia o stanie zaległości podatkowych. Potrzebny dokument możesz otrzymać w zaledwie kilka minut, zatem stanowi to ciekawą alternatywę dla osobistej wizyty w Urzędzie Skarbowym. Jeśli natomiast jesteś osobą prawną i chcesz dowiedzieć się o stanie zadłużenia w US, skorzystaj z portalu biznes.gov.pl.

Jak sprawdzić zadłużenie u komornika?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić zadłużenie u komornika? Jest na to kilka sposobów, ale jeśli zależy Ci na najskuteczniejszej metodzie, po prostu skontaktuj się z kancelarią komorniczą prowadzącą Twoją sprawę. To właśnie tam znajdziesz najświeższe informacje na temat długu. Jeśli zdecydujesz się zrobić to za pomocą korespondencji, pamiętaj, aby wysłać list za potwierdzeniem odbioru. 

Jak sprawdzić zadłużenie u komornika w inny sposób? W przypadku zadłużeń komorniczych możesz zajrzeć również do baz dłużników takich jak np. BIK, KRD czy ERIF. Pamiętaj jednak, że to wiąże się z koniecznością wygenerowania raportu i wymaga uiszczenia opłaty. 

Jak sprawdzić zadłużenie alimentacyjne?

Świadczenia alimentacyjne są obowiązkowe, lecz niestety nie brakuje osób objętych alimentami, które uchylają się od płacenia. Wówczas dochodzi do zadłużenia alimentacyjnego, które może mieć spore konsekwencje takie jak np. egzekucja komornicza, czy kary pieniężne. Warto podkreślić, że dłużnik musi spłacić nie tylko zaległe należności, ale także potencjalne odsetki. 

Jak sprawdzić, czy ma się zadłużenie alimentacyjne? Jednym ze sposobów jest skontaktowanie się z komornikiem. Oczywiście ta metoda sprawdzi się tylko wtedy, kiedy zadłużeniem zajęła się już kancelaria komornicza. W takim przypadku wystarczy wysłać do niej list polecony z prośbą o przekazanie zaświadczenia o wysokości długu. Inną opcją jest sprawdzenie wysokości nieuregulowanego długu w Ośrodku Pomocy Społecznej zlokalizowanym w miejscu zamieszkania osoby uprawnionej do pobierania alimentów. 

Co więcej, można także zajrzeć do Krajowego Rejestru Dłużników lub Biura Informacji Kredytowej – tam również powinny być dostępne informacje na temat zadłużenia alimentacyjnego.

Dlaczego warto sprawdzać swoje zadłużenie?

Istnieje sporo powodów, dla których warto regularnie kontrolować swoje zadłużenia. Jednym z najważniejszych jest świadomość finansowa. Jeśli będziesz regularnie sprawdzał swoje zobowiązania, unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek np. w postaci niespłaconych rat. Zyskasz w ten sposób świadomość, ile masz długów, wobec kogo i nauczysz się podejmować bardziej świadome decyzje związane z wydatkami.

W obecnych czasach duże znaczenie ma także to, że możesz w ten sposób zapobiegać oszustwom finansowym. Masz szansę w porę zorientować się, że ktoś zaciągnął na Ciebie kredyt lub pożyczkę i możesz szybko zacząć działać, by zabezpieczyć swoje finanse. Co więcej, regularne zapoznawanie się z długami może przypomnieć Ci np. o zapomnianym mandacie lub rachunku. 

Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

Potrzebujesz sprawdzić zadłużenie innej osoby prywatnej? Wspomnieliśmy już, że istnieją liczne bazy zbierające informacje na temat długów osób prywatnych i firm, ale niestety sprawdzenie zadłużenia osoby prywatnej w jednej z wymienionych baz nie jest możliwe, chyba że „jesteś” firmą. W innym przypadku nie ma takiej opcji, ponieważ wspomniane rejestry nie udostępniają informacji o dłużnikach publicznie. Zatem jedynym rozwiązaniem, będąc osobą prywatną, jest sprawdzenie informacji tylko na własny temat.

Jak sprawdzić zadłużenie? Podsumowanie

Po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, że w zależności od tego, jakiego typu masz zadłużenia, możesz je sprawdzić na kilka sposobów. Nie ulega dyskusji to, że wiedza dotycząca tego, jak sprawdzić swoje zadłużenie może się przydać dosłownie każdemu. Długi w ZUS-ie, Urzędzie Skarbowym czy zadłużenie alimentacyjne to poważna sprawa, której absolutnie nie możesz ignorować. Przypominamy, że każdy może bezpłatnie sprawdzić swoje zadłużenie w BIK i BIG raz na 6 miesięcy, więc tym bardziej warto się na to zdecydować. Z każdej sytuacji zawsze jest jakieś wyjście, zatem nie wpadaj w panikę, gdy znajdziesz sporo wpisów na swój temat w bazach dłużników. Skontaktuj się z doradcami EIF i dowiedz się więcej o dostępnych formach wsparcia. 

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.