Autor: Konrad

Oceń ten artykuł

Postępowanie o zatwierdzenie układu uznawane jest aktualnie za najpopularniejsze ze wszystkich trybów restrukturyzacji przewidzianych Ustawą Prawo restrukturyzacyjne. Chociaż nie zawsze tak było – cieszy się ono dużą wybieralnością właściwie od czasu nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego, która obowiązuje od grudnia 2021 roku. Wprowadzone zmiany spowodowały, że jest to teraz postępowanie niosące liczne korzyści dla przedsiębiorców. Za jeden z najważniejszych elementów tego procesu uznaje się zatwierdzenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprawdź nasz wpis i dowiedz się, jakie są najważniejsze skutki zatwierdzenia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Czym jest zatwierdzenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym?

Postępowanie o zatwierdzenie układu to jedno z czterech postępowań restrukturyzacyjnych, dzięki którym przedsiębiorcy, którzy wpadli w tarapaty finansowe, mogą zrestrukturyzować swoje zadłużenie, decydując się na zawarcie układu z wierzycielami. Za jeden z najważniejszych etapów uznaje się zatwierdzenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym, czyli sytuację, w której sąd oficjalnie akceptuje plan restrukturyzacyjny, wcześniej przyjęty przez wierzycieli. Przekonaj się, jak dokładnie przebiega postępowanie o zatwierdzenie układu.

Podpisanie umowy między dłużnikiem a doradcą restrukturyzacyjnym 

Pierwszym krokiem jest podpisanie umowy między dłużnikiem a licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym, pełniącym rolę nadzorcy układu. Warto tutaj dodać, że z art. 24 Prawa restrukturyzacyjnego dowiadujemy się, że doradcą może zostać także „spółka handlowa, której wspólnicy ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem albo członkowie zarządu reprezentujący spółkę posiadają taką licencję oraz która ma konto doradcy restrukturyzacyjnego w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe”. Niemożliwe jest natomiast, aby funkcję nadzorcy pełnił wierzyciel lub dłużnik dłużnika.

Przygotowanie dokumentów

Kolejnym krokiem tuż po zawarciu umowy jest przygotowanie podstawowych dokumentów, które są niezbędne do przeprowadzenia postępowania. Mianowicie chodzi tutaj o wstępny plan restrukturyzacyjny, spis wierzytelności i spis wierzytelności spornych oraz sprawozdanie finansowe (w przypadku gdy niemożliwe jest jego przedstawienie, uzasadnienie takiego stanu rzeczy).

Ustalenie dnia układowego

Później należy ustalić dzień układowy. Zgodnie z tym co mówi art. 211 Prawa restrukturyzacyjnego, trzeba to zrobić po tym, jak nadzorca układu zacznie pełnić swoją funkcję. Przepisy mówią też, że ten dzień nie może wypadać wcześniej niż trzy miesiące i nie później niż dzień przed dniem złożenia wniosku o zatwierdzenie układu. To dość ważny krok i ma duże znaczenie dla dalszego postępowania, ponieważ zobowiązania, które powstaną później, nie będą objęte układem. Po ustaleniu dnia układowego nadzorca układu przekazuje tę informację za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ).

Przygotowanie propozycji układowych

Następnie dłużnik we współpracy z nadzorcą lub zarządcą pracuje nad propozycjami układu. Mogą one wiązać się np. z odroczeniem płatności długu, umorzeniem pewnej części (lub nawet całości) zobowiązań czy rozłożeniem ich na raty. Warto dodać, że propozycje układowe są przygotowywane po dokonaniu oceny kondycji finansowej firmy, sytuacji rynkowej oraz wykonaniu prognoz dotyczących rynku w przyszłości. 

Głosowanie wierzycieli nad propozycjami

Następnie propozycje układowe są prezentowane wierzycielom. Ważne jest, aby uwzględniały one interesy każdej ze stron. Kolejnym etapem jest głosowanie nad przedstawionymi propozycjami. Wymagane jest uzyskanie zgody wierzycieli, co oznacza, że większość głosujących, mających łącznie co najmniej ⅔ sumy wierzytelności przysługujących głosującym wierzycielom, musi odnieść się pozytywnie.

Złożenie wniosku o zatwierdzenie układu do sądu

To jednak nie koniec: po przyjęciu układu niezbędne jest złożenie wniosku o zatwierdzenie układu do sądu (dołączając m.in. spis wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym), który zweryfikuje zgodność z prawem i interesami wierzycieli. Właściwie tylko w tym momencie sąd bierze udział w postępowaniu. W ciągu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku o zatwierdzenie wydaje postanowienie. Gdy wszystko będzie w porządku, sąd najpewniej zatwierdzi układ i od tego momentu ten jest wiążący dla wszystkich wierzycieli (i nie ma tutaj znaczenia ich wcześniejsze stanowisko). 

Ilu przedsiębiorców wybiera postępowanie o zatwierdzenie układu?

Najczęściej wybieranym w Polsce rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego jest postępowanie o zatwierdzenie układu. Wiadomo, że na ten wariant zdecydowało się w 2022 roku nawet 86% podmiotów znajdujących się w trudnej sytuacji. Co więcej, tyle samo przedsiębiorców rok wcześniej skorzystało z postępowania „covidowego”, które zostało usunięte z systemu prawnego. Spójrz na poniższy wykres: 

Źródło: https://www.mgbi.pl/blog/postepowanie-o-zatwierdzenie-ukladu-jaki-jest-jego-przebieg/

Skutki zatwierdzenia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Poniżej wymienione skutki zatwierdzenia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym stanowią kompleksowy mechanizm, dzięki któremu dłużnik może wyjść z trudnej sytuacji finansowej przy zadbaniu o zabezpieczenie i ochronę interesów wierzycieli. Poznaj skutki zatwierdzenia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym:

  • Wierzyciele nie mogą dochodzić swoich wierzytelności w drodze postępowania egzekucyjnego. Oznacza to zawieszenie wszelkich postępowań egzekucyjnych, natomiast wierzyciele muszą przestrzegać nowych warunków spłaty. Jednocześnie dłużnik jest ochroniony przed agresywnymi działaniami ze strony wierzycieli.
  • Dochodzi do zmiany warunków spłaty wierzytelności. Zatwierdzony układ może uwzględniać rozmaite modyfikacje takie jak np. zmniejszenie kwoty długu, zmniejszenie odsetek czy wydłużenie terminów płatności. Zmiany są wprowadzane po to, aby dłużnik mógł powoli wychodzić z kryzysu finansowego i regulować zobowiązania w sposób dostosowany do jego aktualnych możliwości. 
  • Zostaje „włączona” ochrona dłużnika przed upadłością. Zatwierdzenie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym powoduje, że dłużnik jest chroniony przed upadłością oczywiście pod warunkiem, że realizuje warunki układu. 
  • Nad realizacją układu czuwa nadzorca. Wyznaczona osoba sprawdza, czy dłużnik przestrzega postanowień układu. Jest ona również zobowiązana do systematycznego zdawania raportów sądowi o postępach w realizacji układu i natychmiastowego reagowania, jeśli zostaną wykryte jakieś nieprawidłowości. 
  • Możliwość kontynuowania działalności gospodarczej. Dłużnik otrzymuje czas na wdrożenie odpowiednich działań restrukturyzacyjnych i ogólną poprawę swojej sytuacji finansowej, a to wszystko m.in. dzięki ochronie przed natychmiastową egzekucją wierzytelności. Może on kontynuować prowadzenie firmy, co ma znaczenie nie tylko dla dłużnika, ale także dla wierzycieli, ponieważ oznacza to większe szanse na odzyskanie należności. 

Skutki zatwierdzenia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Podsumowanie

Podsumowując, skutki zatwierdzenia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym są różne. Samo zatwierdzenie układu stanowi ważny element formalizujący porozumienie pomiędzy dłużnikami a wierzycielami. Właściwie bez niego restrukturyzacja nie może dojść do skutku, a wówczas wierzyciele mogą w dużo prostszy sposób rozpocząć postępowanie egzekucyjne. 

Natomiast wraz z zatwierdzeniem układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym dochodzi do zawieszenia możliwości dochodzenia wierzytelności na drodze postępowania egzekucyjnego, zmiany warunków spłaty czy uruchomienia ochrony dłużnika przed upadłością, więc ten może kontynuować prowadzenie biznesu. To wszystko przekłada się na to, że dłużnik zyskuje przestrzeń i czas na wyjście z problemów przy jednoczesnej ochronie interesów kredytodawców

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.