Autor: Konrad

Oceń ten artykuł

Połącz zobowiązania i płać jedną, wygodną ratę dzięki konsolidacji kredytów bez BIK. Skonsultuj się z doświadczonym ekspertem EIF, aby znaleźć najkorzystniejszą opcję dla siebie. Umów darmową konsultację.

Czy konsolidacja bez BIK jest możliwa?

Pojęcie konsolidacji online bez BIK można tłumaczyć na kilka sposobów. Według pierwszej definicji konsolidacja bez BIK oznacza kredyt konsolidacyjny bez sprawdzenia wnioskodawcy w bazie Biura Informacji Kredytowej (i w bazach dłużników). Zasadniczo nie jest to możliwe w praktyce. 

Weryfikacja historii kredytowej to jeden z podstawowych elementów procesu zaciągania dowolnego kredytu, w tym konsolidacyjnego. W ten sposób bank może skutecznie oszacować poziom ryzyka związany z udzieleniem pozytywnej decyzji kredytowej. Obecnie właśnie dzięki BIK i innym podobnym podmiotom ten etap jest w sporej części zautomatyzowany, dzięki czemu nie zajmuje dużo czasu.

Co w sytuacji, gdy przez „bez” w konsolidacji bez BIK mamy na myśli np. zero wpisów w historii kredytowej, czy też obecność wpisów negatywnych (jednak wspieranych wieloma wpisami pozytywnymi)? Bank zawsze sprawdzi historię kredytową. Kolejno, biorąc pod uwagę swoje procedury, warunki kredytu i ogół sytuacji przedsiębiorcy, podejmie decyzję. Warto jednak pamiętać, że duża liczba opóźnień, czy też ich długotrwały charakter mogą przyczynić się do wydania decyzji negatywnej.

Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z konsolidacji bez BIK?

Przy zaciąganiu zobowiązania finansowego bank zwraca uwagę na więcej aspektów, niż tylko historia kredytowa, chociaż niewątpliwie jest ona bardzo istotna. Konsolidacja bez BIK wiąże się także z wymaganiami w zakresie zdolności kredytowej. 

Zdolność kredytowa oznacza zdolność do terminowej spłaty całości zobowiązania, wraz z odsetkami i innymi kosztami. Instytucje finansowe obliczają ją przede wszystkim na podstawie informacji o przychodach, bieżących zobowiązaniach i innych wydatkach ponoszonych przez przedsiębiorcę. W ten sposób chcą upewnić się, czy firma będzie dysponowała środkami adekwatnymi do prognozowanych rat.

Jak wysoka zdolność kredytowa jest potrzebna do przeprowadzenia konsolidacji kredytu bez BIK? Wszystko zależy tutaj od okoliczności, przede wszystkim kwoty konsolidacji i okresu spłaty. Im większa łączna kwota zobowiązań do połączenia, tym wyższe oczekiwania będzie miał bank. 

Ponadto potencjalny kredytodawca niekiedy stawia warunki w zakresie okresu prowadzenia działalności. Okazjonalnie może się też pojawić konieczność posiadania lub założenia rachunku w danej instytucji finansowej. Warto skontaktować się z ekspertem EIF, aby mieć pewność, że wybrana oferta będzie odpowiednia w danych okolicznościach.

Komu przyda się konsolidacja bez BIK?

Z uwagi na różnice występujące pomiędzy kredytem konsolidacyjnym a kredytem gotówkowym, w przypadku tego pierwszego konieczne jest posiadanie minimum 2 aktywnych zobowiązań. Jest to bowiem kredyt celowy, łączący kilka obecnych długów w jedną całość (nie wyklucza to możliwości uzyskania dodatkowej gotówki na dowolny cel). 

Konsolidować można kredyty różnego typu, od obrotowych, przez hipoteczne, po inwestycyjne. Nie trzeba łączyć wszystkich posiadanych zobowiązań, można skoncentrować się tylko na ich części. Wszystko zależy od potrzeb i możliwości finansowych przedsiębiorcy. Trudności mogą natomiast pojawić się w przypadku chęci połączenia pożyczek pozabankowych, w szczególności tych krótkoterminowych.

Konsolidacja bez BIK prowadzi z reguły do obniżenia comiesięcznych wydatków, jako że nowa rata powinna być niższa, niż suma dotychczasowych zobowiązań. To więc przydatne rozwiązanie, gdy zależy nam, aby co miesiąc mieć dostęp do dodatkowych środków (np. ze względu na to, że planujemy realizację jakiejś nowej inwestycji). 

Przyda się także, gdy jeden lub więcej ze spłacanych obecnie kredytów charakteryzuje się mało atrakcyjnymi warunkami spłaty. W ramach konsolidacji długi regulowane są w całości, a nowe zobowiązanie jest zaciągane według aktualnych warunków rynkowych. Co więcej, w takim przypadku dla kredytu konsolidacyjnego obowiązuje bieżący stan prawny, niekiedy korzystniejszy niż ten, który regulował dotychczasowe kredyty.

Jest wiele przypadków, w których konkretnie konsolidacja kredytu bez BIK może wydawać się dobrą opcją np. w sytuacji, gdy firmie zależy na jak najszybszym połączeniu zobowiązań. W rzeczywistości jednak nie trzeba się obawiać tego etapu, ponieważ z reguły jest prosty i szybki.

Konsolidacja bez BIK – niezbędne dokumenty

Przedsiębiorcy zainteresowani konsolidacją bez BIK, muszą przygotować się na pewne formalności. Podobnie, jak w przypadku innych form finansowania, bank będzie wymagał dostarczenia szeregu dokumentów. Dzięki temu jest w stanie zweryfikować sytuację potencjalnego kredytobiorcy na podstawie twardych danych, a więc bardziej precyzyjnie.

Podstawą, bez której nie można się obejść w przypadku konsolidacji bez BIK, ale też dowolnego innego kredytu, jest właściwie wypełniony wniosek kredytowy. Do pozostałych dokumentów, które najczęściej pojawiają się na listach banków, można zaliczyć różnego rodzaju dokumenty finansowe (zeznania podatkowe, dokumenty księgowe – zależne od wybranej formy opodatkowania) i zaświadczenia (np. o niezaleganiu ze składkami w ZUS i płatnościami względem US).

Oprócz tego bank będzie potrzebował informacji o długach, które mają być połączone, aby móc określić m.in. ich wysokość i konto, na które mają być wpłacone środki. W praktyce oznacza to przede wszystkim konieczność przygotowania umów kredytów podlegających konsolidacji. 

Nieprawidłowe wypełnienie wniosku, dołączenie niewłaściwych załączników (np. zaświadczeń wystawionych zbyt dawno, aby zostały uznane przez bank) i inne tego typu pomyłki mogą wydłużyć proces pozyskiwania kredytu. Będą oznaczały odrzucenie wniosku bądź zwrócenie go w celu poprawienia błędów.

Biorąc pod uwagę, że wielu przedsiębiorcom przy konsolidacji online bez BIK zależy na szybkim załatwieniu sprawy, jest to niezwykle istotne. Ważne jest więc, aby wszelkie formalności załatwiać szybko, ale dokładnie i zgodnie z wytycznymi danej instytucji.

Gdzie szukać pomocy z konsolidacją kredytu bez BIK?

Trudno oczekiwać od przedsiębiorców, aby byli doskonale zorientowani w procedurach i wymaganiach poszczególnych banków, a także w bieżącej sytuacji na polskim rynku produktów finansowych. Jeśli więc zależy Ci na konsolidacji kredytu bez BIK (ponieważ np. chcesz oszczędzić czas i uprościć cały proces), najlepiej zwrócić się w tej sprawie do eksperta. Chociaż nie da się ominąć weryfikacji historii kredytowej firmy, nie oznacza to, że nie można przejść przez nią maksymalnie sprawnie i bezproblemowo. 

Tylko gdzie szukać profesjonalnej pomocy, która będzie skrojona na miarę? Najskuteczniej i najbezpieczniej zwracać się po nią do doradców z wieloletnim doświadczeniem, którzy pomogli już niezliczonej ilości przedsiębiorców i doskonale odnajdą się w każdych okolicznościach. 

Nasz zespół współpracuje zarówno z małymi, jak i średnimi oraz dużymi podmiotami z wielu branż – od transportowej, przez produkcyjną i budowlaną, po handlową i usługową. Z naszych usług korzystają spółki, a także jednoosobowe działalności gospodarcze. 

Dzięki wsparciu specjalistów EIF konsolidacja zadłużenia nie musi być czasochłonna i stresująca. Przeprowadzimy Cię przez cały proces od A do Z, uwzględniając przy tym indywidualne potrzeby firmy. Odpowiemy na wszelkie pytania w zakresie konsolidacji bez BIK i nie tylko, tak, aby była dla Ciebie w pełni zrozumiała. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.