Autor: Konrad

Oceń ten artykuł

Gdy zadłużenie przedsiębiorstwa zaczyna niekontrolowanie się powiększać, mogłoby się wydawać, że jedynym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości. Nic bardziej mylnego – istnieje świetna alternatywa, jaką jest otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Aby było ono jednak skuteczne, przedsiębiorca musi jak najszybciej zdecydować się na ten krok i zoptymalizować funkcjonowanie firmy, a także przywrócić jej płynność finansową. Czy otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego to dobra decyzja? Kiedy w ogóle jest to możliwe? O tym w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego – jak działa w praktyce?

Restrukturyzacja dla firm może wyglądać różnie, ponieważ wszystko jest tutaj zależne od tego, na jaki tryb zdecyduje się dłużnik. Niezależnie jednak, czy będzie to postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe, czy postępowanie sanacyjne zawsze rozpoczyna się od solidnej analizy sytuacji przedsiębiorstwa i stworzenia planu restrukturyzacyjnego

Wymagane jest także skompletowanie niezbędnych dokumentów. Potrzebny będzie nie tylko wstępny plan restrukturyzacyjny czy opis przedsiębiorstwa, ale również propozycje układowe, aktualny wykaz majątku, wykaz wierzytelności i wykaz wierzytelności spornych. Następnie trzeba złożyć wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego (wraz z dokumentacją) do sądu.

Kolejnym etapem jest rozpoznanie wniosku o restrukturyzację i otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Najczęściej zajmuje to od 4 do 6 tygodni. Następnie wyznacza się nadzorcę sądowego lub zarządcę. Później następują negocjacje z wierzycielami, realizowany jest plan restrukturyzacyjny i nadzór nad jego wdrażaniem. 

Postępowanie restrukturyzacyjne dobiega końca, gdy uda się osiągnąć ustalone cele i firma na nowo odzyska płynność finansową. Oczywiście weź pod uwagę, że w zależności od wybranego trybu przebieg tego procesu może być nieco inny. Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie restrukturyzacji, zachęcamy do kontaktu z doradcami EIF!

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne 

Dla przedsiębiorców w tarapatach finansowych dostępna jest także uproszczona restrukturyzacja – jak wygląda proces? Chętnie wytłumaczymy to krok po kroku podczas bezpłatnej konsultacji.

Zacznijmy od tego, że to rozwiązanie pojawiło się w naszym prawie w związku z pandemią COVID-19, która była poważnym ciosem dla licznych firm. Jako że została uznana za niezwykle owocny i bezpieczny rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, nie była tylko tymczasowym rozwiązaniem, a pozostała na stałe. 

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest bardzo skuteczne i wiadomo, że nawet 60% postępowań prowadzonych w tym trybie zakończyło się zawarciem układu. To naprawdę doskonały wynik, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że jeśli chodzi o tradycyjne restrukturyzacje sądowe, wynik wynosi zaledwie 20%. 

Nie mniejszą zaletą jest krótki czas procedury. Uproszczona restrukturyzacja wiąże się także z wieloma innymi plusami takimi jak np. zawieszenie postępowań egzekucyjnych, czy zakaz wypowiadania najważniejszych umów zawartych z dłużnikiem (np. umów najmu). Co więcej, warty podkreślenia jest fakt, że z tej formy restrukturyzacji mogą skorzystać również przedsiębiorstwa, których długi nie są wynikiem pandemii.

Kiedy zdecydować się na otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego?

Nie mamy wątpliwości, że decyzja o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego to poważny krok, dlatego koniecznie musi zostać dobrze przemyślany. 

Sygnałem wskazującym na to, że warto pomyśleć o tym rozwiązaniu, są trudności finansowe. Jednak podstawą do otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego nie mogą być chwilowe, niezbyt groźne problemy finansowe. Nie należy myśleć o takim kroku od razu, gdy np. firmie nie uda się zapłacić małemu kontrahentowi w terminie, a powodem tego jest przedłużenie finalizacji innego kontraktu (z którego zysków miało być uregulowane to zobowiązanie). 

Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego jest dobrym pomysłem, gdy zadłużony posiada zdolność restrukturyzacyjną i grozi mu niewypłacalność lub jest już niewypłacalny. O co jednak chodzi z tą niewypłacalnością i kiedy ona występuje? Otóż jest to sytuacja, w której dłużnik ma niewystarczający majątek do pokrycia wszystkich swoich długów. Z reguły zakłada się, że można mówić o niewypłacalności, gdy taki stan utrzymuje się minimum 3 miesiące. 

Jakie są skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego?

Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego ma duży wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jakie są najważniejsze skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego? Oto kilka z nich: 

  • Możliwość uniknięcia upadłości przedsiębiorstwa. Jednym z najważniejszych skutków otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie upadłości, co jest możliwe poprzez wdrożenie działań naprawczych umożliwiających dalsze prowadzenie działalności. 
  • Ochrona przed wierzycielami. To kolejny podstawowy skutek otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Wszelkie postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętych układem wszczęte przed dniem otwarcia postępowania są zawieszane. Jeżeli chodzi o zobowiązania powstałe po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, te muszą być na bieżąco regulowane, a jeśli tak nie będzie, można nawet umorzyć postępowanie restrukturyzacyjne.
  • Nadzór nad dłużnikiem. Innym skutkiem jest także sprawowanie kontroli nad dłużnikiem, za co odpowiedzialny jest nadzorca sądowy lub zarządca (w zależności od trybu), którego zadaniem jest m.in. monitorowanie działalności zadłużonego przedsiębiorcy. 
  • Zakaz wypowiadania umów. Wraz z otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego aż do dnia jego zakończenia wierzyciele nie mogą wypowiadać umów najmu lokalu (tego, w którym jest prowadzone przedsiębiorstwo), czy umów dzierżawy.

Najważniejsze informacje na temat wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego

Wniosek restrukturyzacyjny jest dokumentem, który pozwala rozpocząć procedurę sądową. Ważne jest więc, aby był kompletny. Czy wiesz, jakie informacje powinien zawierać? Otóż wniosek powinie składać się m.in. z:

  • danych identyfikacyjnych dłużnika i wierzycieli,
  • adresu siedziby firmy zadłużonego przedsiębiorcy,
  • proponowanego planu restrukturyzacji,
  • spisu zaległości przedsiębiorcy wraz z uwzględnieniem ich wysokości i terminów.

Szczególne znaczenie ma także to, aby skierować wniosek do właściwego sądu. To z kolei jest zależne od tego, w jakim miejscu mieści się główna siedziba przedsiębiorstwa. Starając się o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, weź również pod uwagę fakt, że złożenie wniosku kosztuje – zapłacisz 1000 zł (opłata sądowa). Kwotę trzeba przelać na konto bankowe właściwego sądu, natomiast potwierdzenie zapłaty dołączyć do wniosku. 

Wzór wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego

Przedsiębiorca może samodzielnie stworzyć wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, ale nie w każdym przypadku może być to dobre rozwiązanie. Bezpieczniejszą opcją jest skorzystanie ze wsparcia prawnika, który pomoże w skonstruowaniu tego typu dokumentu. Inną możliwością jest wykorzystanie wzoru wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, który można znaleźć na stronie internetowej właściwego sądu. Wówczas wystarczy, że wydrukujesz wzór wniosku o restrukturyzację zadłużenia i odpowiednio wypełnisz rubryki

Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Podsumowanie

Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego jest formalnym procesem, którego celem jest umożliwienie zadłużonemu przedsiębiorstwu restrukturyzacji zadłużenia i poprawy sytuacji finansowej. Jest to znakomita alternatywa dla upadłości i pozwala dłużnikowi na dalsze kontynuowanie działalności gospodarczej, przy jednoczesnym zadbaniu o roszczenia wierzycieli. Interesuje Cię restrukturyzacja i potrzebujesz pomocy w tym zakresie? Z chęcią przeprowadzimy analizę Twojej sytuacji, a także wybierzemy odpowiedni rodzaj postępowania z uwzględnieniem Twoich potrzeb i oczekiwań. Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania wsparcia!

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.