Każdy mikroprzedsiębiorca może mieć pomysł na wielki rozwój swojej działalności lub też przeżywać chwilowe kłopoty z brakiem pieniędzy. Co możesz wtedy zrobić?
Poznaj rodzaje pożyczek i sposoby ich otrzymania, które są odpowiednie dla mikroprzedsiębiorców. Dowiedz się, czy lepiej udać się do banku, czy do wyspecjalizowanej firmy pożyczkowej. Z tą wiedzą znalezienie źródła finansowania będzie znacznie szybsze i prostsze dla każdego mikroprzedsiębiorcy.
Skąd może wziąć pieniądze mikroprzedsiębiorca?
Większość mikroprzedsiębiorców rozpoczynając swoją działalność, robi to za swoje własne zgromadzone wcześniej pieniądze. W późniejszym okresie działalność również w największej mierze opiera się na tym co sama wypracuje. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ otrzymanie kredytu lub pożyczki w komercyjnym banku może być w przypadku mikroprzedsiębiorców dość trudne ze względu na krótki staż lub brak odpowiedniego zabezpieczenia. Taka sytuacja oznacza jednak wolniejszy rozwój działalności, utrudnienie startu osobom, które nie zgromadziły same funduszy czy też upadek działalności z powodu chwilowych problemów z płynnością finansową. Można jednak temu zaradzić, gdyż są na rynku pożyczki i kredyty dostępne dla mikroprzedsiębiorców. Można je podzielić na dwie główne grupy, takie jak:
- kredyty bankowe;
- pożyczki w sektorze pozabankowym.
Oba te rozwiązania mają swoje zalety oraz pewne wady. Poznaj zatem rynkową ofertę obu tych sektorów.
Kredyty bankowe dla mikroprzedsiębiorców
Coraz więcej podmiotów tego rynku oferuje specjalne kredyty dla nowych firm lub dla mikroprzedsiębiorców. Standardowo jednak bank oczekuje, aby firma miała co najmniej 12-miesięczną historię działania. Oferty kredytu od pierwszego dnia działania dotyczą zazwyczaj wybranych zawodów takich jak dentysta, prawnik, komornik i tym podobnych. Tutaj oczywiście każdy bank stosuje swoją własną politykę i dlatego często dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej firmy doradczej, która podpowie, gdzie udać się po kredyt w Twojej konkretnej sytuacji. W otrzymaniu kredytu może również pomóc skorzystanie z programu gwarancji de minimis oferowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W ramach tego programu BKG gwarantuje spłatę do 60 procent kredytu do sumy 3,5 miliona złotych, co zachęca banki komercyjne do udzielania kredytów firmom, które w inne sytuacji by ich nie otrzymały.
W banku BGK możesz również skorzystać z pożyczki płynnościowej z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój dla mikro, małych i średnich firm. W ramach takiej pożyczki możliwie jest otrzymanie do 1 miliona złotych z okresem spłaty 6 lat oraz pierwszą ratą płatną dopiero po pół roku.
Pożyczki pozabankowe dla mikroprzedsiębiorstw
Sektor pozabankowy udzielania pożyczek rozwija się bardzo dynamicznie, również ten jego dział udzielający pożyczek mikroprzedsiębiorcom. Taka forma pozyskania finansowania ma wiele zalet, które doceniają liczni przedsiębiorcy. Są to między innymi:
- minimum formalności – przy niedużych pożyczkach wystarczą podstawowe dane firmy;
- błyskawiczna wypłata środków – często nawet tego samego dnia;
- wydatkowanie pozyskanych pieniędzy na dowolny cel (kredyt bankowy na zapisane, na co został udzielony i tak należy go wydawać);
- przy małych sumach brak weryfikacji firmy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Urzędzie Skarbowym czy Biurze Informacji Kredytowej.
Tego typu pożyczki są często stosowane do chwilowego pozyskania gotówki na spłatę zobowiązań, która pozwoli uniknąć długów, które mogą rzutować na wizerunek czy zdolność kredytową firmy. Mogą też stanowić ratunek, gdy ktoś z Twoich kontrahentów opóźnia się z zapłatą, a Ty musisz na przykład zapłacić podatki czy składkę zdrowotną. Takie chwilówki dla firm zazwyczaj muszą zostać spłacone w ciągu 30, 45 albo rzadziej 60 dni. Oczywiście sektor pozabankowy oferuje też pożyczki dłuższe na spłatę innych pożyczek czy w przypadku dużych sum pożyczki hipoteczne lub zabezpieczone zastawem.
Wybierając firmę pożyczkową spoza sektora bankowego, pamiętaj o sprawdzeniu, czy posiada ona stosowny wpis w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych i Pośredników Kredytowych. To rejestr prowadzony przez państwową Komisję Nadzoru Finansowego, w którym każdy taki podmiot udzielający pożyczek powinien być odnotowany. Rynek pożyczek pozabankowych jest jeszcze szerszy niż bankowych kredytów, dlatego najwygodniej jest skorzystać z różnego rodzaju rankingów pokazujących najkorzystniejsze oferty lub też wyspecjalizowanych firm doradczych. Każda działalność jest inna i może potrzebować innej oferty, która najlepiej wspomoże daną działalność lub pozwoli jej na rozwój i inwestycje.
Wybór źródła finansowania należy do każdego przedsiębiorcy i jest często zależny od sytuacji firmy. Zazwyczaj pierwszym rozważanym źródłem są kredyty bankowe a dopiero w drugiej kolejności sektor pozabankowy, gdy z różnych względów kredyt nie jest udzielany. Może to być zbyt krótki okres działania, brak historii kredytowej lub też negatywne wpisy w BIK albo też zadłużenie w skarbówce czy w Zus. Warto jednak dokładnie przejrzeć całą dostępną dla mikroprzedsiębiorców ofertę przed podjęciem decyzji.
Popularne artykuły
Umów się na bezpłatną konsultację
Zadzwoń (22)
Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.