Autor: Konrad

Oceń ten artykuł

W naszym kraju przedsiębiorcy mogą prowadzić działalności gospodarcze w oparciu o rozmaite rodzaje spółek. Każda z nich wyróżnia się własnymi cechami, wymaganiami prawnymi oraz zaletami czy wadami. To, którą spółkę powinieneś wybrać, jest zależne od wielu czynników takich jak m.in. indywidualne potrzeby założycieli. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat podstawowych rodzajów spółek w Polsce.

Od czego zależy to, jakie rodzaje spółek można wybrać podczas rejestracji działalności?

Podejmując decyzję o rejestracji działalności, przedsiębiorca stanie przed wyborem rodzaju spółki. To bywa nie lada wyzwaniem, ponieważ osoby, które zakładają swój pierwszy biznes, często nie wiedzą, jakie mają spółki do wyboru i czym się charakteryzuje każda z nich. Ważne jest też to, że nie w każdym przypadku dostępne są wszystkie rodzaje spółek. Oto kilka kwestii, od których zależy to, jakie spółki będą do wyboru:

  • liczba założycieli,
  • źródło finansowania,
  • odpowiedzialność za zobowiązania,
  • kapitał zakładowy,
  • struktura zarządzania,
  • cele biznesowe.

W zależności od powyższych kwestii możesz mieć do wyboru jedynie kilka rodzajów spółek. Jak wygląda klasyfikacja spółek w polskim prawie? Czytaj dalej!

Jakie wyróżniamy rodzaje spółek w Polsce?

Jakie są rodzaje spółek? Rodzaje spółek w Polsce można podzielić na dwie podstawowe kategorie takie jak:

  • spółki osobowe, do których zaliczamy spółkę jawną, komandytową, partnerską i spółkę komandytowo-akcyjną,
  • spółki kapitałowe, do których zaliczamy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną i prostą spółkę akcyjną. 

Wyróżniamy również szczególny rodzaj spółki, czyli spółkę cywilną. Sprawdź poniżej szczegółowe informacje i lepiej poznaj rodzaje spółek handlowych.

Rodzaje spółek osobowych  

Rodzaje spółek osobowych to spółka jawna, komandytowa, partnerska i spółka komandytowo-akcyjną. Każdy rodzaj spółki osobowej charakteryzuje się określonymi cechami, co pozwala przedsiębiorcom wybrać model, który najlepiej odpowiada ich planom biznesowym i strategii rozwoju.

Spółka jawna

Spółka jawna uznawana jest za najprostszą ze spółek handlowych. Tworzy ją przynajmniej dwóch wspólników, którzy odpowiadają za jej zobowiązania całym swoim majątkiem. Nie jest to osoba prawna, aczkolwiek posiada zdolność prawną nadaną przez ustawodawcę. Jest to jednoznaczne z tym, że spółka ma prawo we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Oprócz tego może wszczynać i być przedmiotem procesów sądowych. Posiada również status przedsiębiorcy. W ramach tego rodzaju spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu poprzez wniesienie swoich zasobów i realizację innych działań, o których mowa w umowie spółki.

Spółka komandytowa

Coraz większą popularnością wśród spółek osobowych cieszy się spółka komandytowa, czyli forma organizacyjna, łącząca w sobie cechy spółki osobowej z elementami spółki kapitałowej. Ten rodzaj spółki może założyć co najmniej dwóch partnerów – komplementariusz i komandytariusz. Komplementariusz jest odpowiedzialny za sprawy spółki i odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, natomiast komandytariusz jest odpowiedzialny wyłącznie do wysokości swojego wkładu. Ważną informacją jest to, że umowa spółki komandytowej powinna być spisana w formie aktu notarialnego, a jeśli później zajdzie potrzeba zmian, także konieczny jest akt notarialny. Warto podkreślić, że ten rodzaj spółki jest chętnie wybierany zarówno dla mniejszych, jak i większych przedsiębiorstw. 

Spółka partnerska

Kolejnym rodzajem spółki osobowej jest spółka partnerska, którą mogą założyć minimum 2 osoby fizyczne mające prawo do wykonywania wolnych zawodów takich jak np. prawnik czy lekarz. W przypadku tego rodzaju spółki partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki związane z wykonywaniem zawodu przez innych wspólników i podległych im pracowników (chyba że umowa stanowi inaczej). Spółka partnerska nie ma osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną, co oznacza, że może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, np. zatrudniać pracowników. Istotną cechą jest to, że nie jest wymagany kapitał zakładowy, a żeby ją założyć, wystarczy zawrzeć umowę pisemną. Co więcej, każdy ze wspólników zobowiązany jest do wniesienia wkładu. 

Spółka komandytowo-akcyjna

Jak wynika z nazwy spółka komandytowo-akcyjna to połączenie spółki akcyjnej i komandytowej. Występuje w niej minimum dwóch wspólników: komplementariusz i akcjonariusz. Komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki, natomiast akcjonariusze ponoszą odpowiedzialność tylko do wysokości posiadanych akcji. Spółka komandytowo-akcyjna również nie posiada osobowości prawnej, ale ma podmiotowość prawną, a więc może samodzielnie uczestniczyć w obrocie prawnym. Aby założyć ją, niezbędna jest rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym, przygotowanie umowy spółki w formie aktu notarialnego i posiadanie statutu spółki.

Rodzaje spółek kapitałowych

Rodzaje spółek kapitałowych to przede wszystkim spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna i prosta spółka akcyjna. Charakteryzują się one różnymi cechami, co daje przedsiębiorcom możliwość wyboru najlepiej dopasowanej do ich potrzeb i planów rozwojowych.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.)

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych rodzajów spółek nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. Jest chętnie wybierana przez przedsiębiorców, ponieważ posiada wiele atrakcyjnych cech i otwiera wiele możliwości. Spółka z o.o. może posiadać wspólników (musi być ich minimum dwóch) i inwestorów. Wyróżnia się także ograniczoną odpowiedzialnością wspólników do wniesionego kapitału. Warto również wiedzieć, że chęć założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z obowiązkiem wniesienia kapitału zakładowego w wysokości co najmniej 5 000 zł. 

Spółka akcyjna

Znany rodzaj spółki to także spółka akcyjna, która jest uznawana za jedną z najbardziej skomplikowanych form działalności. Posiada osobowość prawną i może ją założyć co najmniej jedna osoba fizyczna, prawna bądź jednostka organizacyjna mająca zdolność prawną. Spółka akcyjna nie cieszy się jednak zbyt dużą popularnością, ponieważ jej założenie wymaga wpłacenia kapitału zakładowego w kwocie minimum 100 000 zł. Z tego względu tę formę wybierają głównie średnie i duże przedsiębiorstwa. Najważniejszym wyróżnikiem tej spółki jest sposób pozyskiwania kapitału. Może go uzyskać za pomocą papierów wartościowych i obligacji na giełdzie. Cechą charakterystyczną dla spółki akcyjnej jest również konieczność ustanowienia rady nadzorczej, a ta z kolei musi powołać zarząd odpowiedzialny za prowadzenie i reprezentowanie spółki. 

Prosta spółka akcyjna

Prosta spółka akcyjna jest uproszczonym wariantem spółki akcyjnej. Może zostać utworzona przez jedną albo więcej osób właściwie w każdym celu (chyba że nie zezwalają na to przepisy prawa). Prawo do jej utworzenia mają także osoby prawne. Jest to rodzaj spółki chętnie wybierany szczególnie przez młode firmy, co wynika z tego, że założenie, prowadzenie i ewentualne późniejsze zlikwidowanie prostej spółki akcyjnej jest dużo prostsze w porównaniu z klasyczną spółką akcyjną. Prosta spółka akcyjna ma kilka charakterystycznych cech takich jak np. możliwość powołania rady dyrektorów, brak minimalnego kapitału zakładowego, czy chociażby możliwość zawarcia umowy spółki przez portal S24, czyli bez wychodzenia z domu.

Spółka cywilna 

Rodzaje spółek w Polsce to również spółka cywilna, która jest jedną z najprostszych form działalności gospodarczej. Można ją nazwać rodzajem umowy zawierającej zasady współpracy jej stron, czyli wspólników. Na mocy takiego dokumentu wspólnicy zobowiązują się wspólnie działać na rzecz określonego celu gospodarczego m.in. poprzez wniesienie swojego wkładu. Istotne jest to, że prawie wszystkie prawa i obowiązki są oparte o Kodeks cywilny. Niemałymi zaletami jest to, że spółkę cywilną można założyć bardzo szybko, nie ma konieczności wpłacania kapitału zakładowego, a koszty utrzymania są dość niskie. Warto dodać, że wspólnicy takiej spółki odpowiadają za zobowiązania spółki solidarnie i nieograniczenie

Teraz znasz już rodzaje spółek dostępne w Polsce, zatem wybór tego najlepszego wariantu nie powinien sprawić Ci problemu. Pamiętaj jednak, że zawsze możesz skonsultować się z doradcą bądź księgowym, który rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże w wyborze odpowiedniego typu spółki dla konkretnego przedsięwzięcia. 

Porównanie najważniejszych rodzajów spółek

Za pomocą poniższej tabeli stworzyliśmy porównanie rodzajów spółek. Chcesz mieć przejrzysty wgląd w to, czym się różnią konkretne spółki? Zerknij na tabelę!

Jaki rodzaj spółki wybrać?

Zastanawiasz się, jaki rodzaj spółki wybrać? Tak naprawdę udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe. Aby dokonać najlepszego wyboru, należy wziąć pod uwagę cele biznesowe, preferowany poziom odpowiedzialności, czy chociażby dostępne zasoby finansowe. Konieczne jest także zapoznanie się ze wszystkimi rodzajami spółki. Poniżej przedstawiamy kilka kwestii, które trzeba rozważyć, aby podjąć decyzję:

  • skala działalności,
  • charakter działalności,
  • odpowiedzialność,
  • wymogi podatkowe,
  • minimalny kapitał,
  • koszty prowadzenia działalności gospodarczej,
  • plan rozwoju biznesu,
  • planowane inwestycje,
  • preferencje osobiste. 

Po zapoznaniu się z naszym artykułem, w którym zaprezentowaliśmy rodzaje spółek – dzielące się na spółki osobowe, kapitałowe i cywilne, wybór tej odpowiedniej nie powinien sprawić większych problemów. Dowiedziałeś się również, na co musisz zwrócić uwagę, aby podjąć najlepszą decyzję. Są to takie czynniki jak m.in. skala i charakter działalności, plan rozwoju biznesu, czy chociażby preferencje osobiste. 

Jeśli natomiast zainteresuje Cię finansowanie dla spółek i będziesz miał problem z jego uzyskaniem, skontaktuj się z naszymi doświadczonymi ekspertami, którzy mogą Ci w tym pomóc. Wybierając nas, zaoszczędzisz czas i znajdziesz się pod profesjonalną opieką – wyszukamy dla Ciebie odpowiednie produkty finansowe, z uwzględnieniem potrzeb i możliwości, dzięki czemu będziesz mógł w 100% skupić się na rozwoju swojego biznesu.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.