Spis treści
- Na co zwrócić szczególną uwagę, wypełniając wniosek o restrukturyzację zadłużenia?
- Wzór wniosku o restrukturyzację zadłużenia
- Jak wypełnić wniosek o restrukturyzację zadłużenia?
- Gdzie złożyć wniosek o restrukturyzację zadłużenia?
- Dlaczego warto wypełnić wniosek o restrukturyzację zadłużenia?
- Wniosek o restrukturyzację zadłużenia – wzór. Podsumowanie
Kłopoty finansowe to coś, o czym raczej nie myślimy w momencie zaciągania kredytów czy pożyczek. Warto jednak mieć na uwadze, że w każdej chwili mogą się one pojawić. Niespodziewane duże wydatki, utrata pracy czy poważna choroba to przykładowe sytuacje, w których możesz napotkać na problemy z bieżącą spłatą zobowiązań. W takim przypadku warto rozważyć restrukturyzację zadłużenia. Nie jest to skomplikowana procedura, a może pomóc wyjść na prostą. Wzór wniosku o restrukturyzację zadłużenia bezproblemowo znajdziesz w sieci i nie tylko. Przekonaj się, jak go odpowiednio wypełnić!
Na co zwrócić szczególną uwagę, wypełniając wniosek o restrukturyzację zadłużenia?
Restrukturyzacja zadłużenia to rozwiązanie, którym możesz się zainteresować w przypadku gdy potrzebujesz zmienić warunki spłaty kredytu. Taka konieczność wystąpi np. w wyniku utraty pracy bądź poważnego zachorowania. Wówczas możesz zastanawiać się, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas wypełniania wniosku o restrukturyzację zadłużenia.
Zanim wypełnisz i złożysz wniosek o restrukturyzację zadłużenia, dzięki czemu będziesz mógł dalej spłacać zobowiązanie bez powstawania zaległości, musisz wiedzieć, którym elementom takiego dokumentu powinieneś się przyjrzeć.
Otóż informacje na ten temat zawiera art. 13 ust. 1 Ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców. Zaglądając w ten przepis, dowiesz się, że wniosek o restrukturyzację musi zawierać takie elementy jak:
- dane personalne klienta,
- data i miejsce złożenia pisma,
- szczegóły umowy kredytu – numer i data zawarcia,
- wskazanie powodu, dla którego kredytobiorca chce zmiany dotychczasowych warunków,
- spis zaległości przedsiębiorcy,
- szczegółowy plan restrukturyzacji,
- podpis klienta.
To właśnie na te powyższe elementy wniosku o restrukturyzację zadłużenia i ich poprawność powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Bardzo ważne jest też to, aby dokument został wypełniony czytelnym pismem. Alternatywą jest jego uzupełnienie na komputerze. Nie ma również sensu, abyś opowiadał nieprawdziwe historie – postaw na szczerość.
Teraz gdy już wiesz, z czego składa się taki dokument, wzór wniosku o restrukturyzację zadłużenia nie jest Ci potrzebny, choć oczywiście możesz go znaleźć w sieci po wpisaniu odpowiedniej frazy w wyszukiwarkę. Postępowanie restrukturyzacyjne, aby było możliwe, zawsze wymaga złożenia wniosku przez dłużnika.
Wzór wniosku o restrukturyzację zadłużenia
Wzór wniosku o restrukturyzację zadłużenia bardzo szybko możesz odnaleźć w Internecie, chociażby na stronach rządowych. Przykładowe dokumenty są dostępne również w innych źródłach.
Dobrą alternatywą dla ściągania wzoru tego pisma z sieci jest skorzystanie z pomocy ekspertów zatrudnionych w naszej firmie, którzy mają doświadczenie w przygotowywaniu wniosków restrukturyzacyjnych. Oferujemy wsparcie przedsiębiorcom, których interesuje uproszczona restrukturyzacja. Jak wygląda proces? Na to pytanie chętnie odpowiedzą nasi specjaliści.
Skorzystanie z eksperckiego wsparcia jest zdecydowanie znacznie lepszym rozwiązaniem niż robienie tego na własną rękę, ponieważ zmniejsza się ryzyko popełnienia błędów. Co więcej, wówczas możesz liczyć na kompleksowe wsparcie, nie tylko w napisaniu wniosku, ale także w jego złożeniu.
Jak wypełnić wniosek o restrukturyzację zadłużenia?
Jak wypełnić wniosek o restrukturyzację zadłużenia? Aby ten proces przebiegł szybko i bezproblemowo, warto najpierw przygotować sobie niezbędne dokumenty. Z całą pewnością przyda się umowa kredytu, którego warunki chcesz zmienić.
Oprócz tego wymagany będzie dokument potwierdzający zatrudnienie, zaświadczenie o zarobkach bądź zaświadczenie o pobieraniu emerytury lub renty (jeśli dotyczy). Przedsiębiorcy starający się o restrukturyzację zadłużenia muszą także dostarczyć zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS czy zobowiązaniami wobec US.
W zależności od powodu, dla którego chcesz starać się o zmodyfikowanie warunków umowy kredytowej, możesz również udokumentować powód. Na przykład, gdy powodem jest poważna choroba, dostarcz zaświadczenie od lekarza. Pamiętaj również, że jeśli wymagane będzie słowne uzasadnienie, pisz na temat i dość zwięźle.
W jaki sposób jeszcze możesz zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku? Dobrym pomysłem może być wskazanie, jak planujesz poprawić swoją sytuację finansową. Wspomnij we wniosku, jakie masz plany, aby wyjść na prostą i ile czasu to potrwa.
Na przykład, gdy Twoje problemy finansowe wynikają z utraty pracy, nadmień o rozpoczęciu poszukiwań nowego miejsca zatrudnienia. Gdy natomiast przyczyną jest choroba, podaj planowany czas trwania leczenia, po którym sytuacja powinna ulec poprawie/wrócić do normy.
Gdzie złożyć wniosek o restrukturyzację zadłużenia?
Jesteś zdecydowany na złożenie wniosku o restrukturyzację zadłużenia i zastanawiasz się, jak możesz to zrobić? Zazwyczaj banki i inne instytucje finansowe umożliwiają zrobienie tego na kilka sposobów:
- osobiście w oddziale,
- przez infolinię,
- listownie.
To, jaki wybierzesz sposób złożenia wniosku o restrukturyzację zadłużenia, zależy wyłącznie od Ciebie.
Dlaczego warto wypełnić wniosek o restrukturyzację zadłużenia?
Masz wątpliwości, czy restrukturyzacja zadłużenia na pewno jest odpowiednim rozwiązaniem w Twoim przypadku? Dlaczego warto skorzystać z restrukturyzacji? Jest to opcja, która wiąże się z wieloma zaletami. Dlatego gdy doszło w Twoim życiu do zmian, takich jak utrata pracy lub innych, które mogą spowodować, że niebawem nie będziesz w stanie terminowo spłacać zobowiązań, nie czekaj na cud.
Reaguj, póki masz czas i rozważ restrukturyzację zadłużenia. Miej na uwadze, że bank chce, abyś spłacił swoje raty do końca, dlatego w razie problemów jest chętny do udzielenia pomocy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest podjęcie działania, niż zaprzestanie spłacania rat i unikanie wierzyciela.
Szczególnie ważne jest też to, że wybierając restrukturyzację zadłużenia, nie musisz obawiać się, że zostaniesz wpisany do rejestru dłużników i zyskasz niezbyt atrakcyjną historię w BIK. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu w przyszłości będziesz mógł bezproblemowo uzyskać kolejne kredyty czy pożyczki.
Co więcej, ogromnymi zaletami jest też to, że korzystając z dostępnego wzoru i wypełniając wniosek o restrukturyzację, możesz uzyskać korzystniejsze warunki spłaty zadłużenia takie jak np. obniżenie wysokości rat, czy wydłużenie harmonogramu spłaty kredytu, dzięki czemu możliwe jest poradzenie sobie nawet z bardzo trudną sytuacją.
Wniosek o restrukturyzację zadłużenia – wzór. Podsumowanie
Po zapoznaniu się z tym wpisem z łatwością przygotujesz wniosek o restrukturyzację zadłużenia – wzór tego dokumentu nie jest Ci niezbędny, ale możesz z niego skorzystać. Najważniejsze jest to, abyś zawarł w nim wszystkie powyżej wymienione elementy, co przyspieszy całą procedurę. Dobrym krokiem jest również przejście przez nią z pomocą naszych ekspertów, którzy pomogą prawidłowo złożyć wniosek i podpowiedzą, jak wydostać się z problemów finansowych. Pamiętaj również, że restrukturyzacja zadłużenia jest rozwiązaniem dostępnym nie tylko dla osób, które mają problemy ze spłatą zobowiązań. Możesz z niego skorzystać również wtedy, gdy masz kredyt i chcesz szybciej go spłacić, ponieważ np. dostałeś awans w pracy. Jak widzisz, jest to produkt, z którego można skorzystać w wielu sytuacjach.
Popularne artykuły
Umów się na bezpłatną konsultację
Zadzwoń (22)
Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.